Najnowsze wiadomości ze świata

AI od Google nie chciało pokazywać białych ludzi. „Wzmacnia szkodliwe stereotypy i generalizacje”

Dziennikarze odkryli, że sztuczna inteligencja od Google nie chce pokazywać białych ludzi i ich osiągnięć. Przedstawiciel Google obiecał, że zostanie to naprawione.

Gemini, zwane wcześniej Google Bard, to jeden z wielu multimodalnych modeli wielkojęzykowych (LLM). Tego typu programy potrafią odpowiedzieć na pytanie użytkownika, czy np. narysować obrazek opisany w formie tekstowej. Fakt, że ich odpowiedzi udają interakcje z ludźmi sprawił, że są często – chociaż niepoprawnie – nazywane sztuczną inteligencją (AI).

Użytkownicy Gemini zauważyli niepokojący fakt. Jeden z nich poprosił go o narysowanie białej rodziny. Program odpowiedział, że rozumie tę prośbę, ale nie może jej spełnić, bo jego regulamin „zabrania tworzenia treści, które mogą być dyskryminujące lub promować szkodliwe stereotypy”. Bez problemu narysował za to czarnoskórą rodzinę. Inny użytkownik chciał, by narysował mu naukowców różnych ras. Stworzył obrazki z czarnymi i latynoskimi naukowcami, ale nie chciał stworzyć podobnych z białymi lub „europejskimi”.

Telewizja Fox News postanowiła to sprawdzić. Poproszony o obrazek z białym człowiekiem, Gemini odmówił, bo to „wzmacnia szkodliwe stereotypy i generalizacje o ludziach oparte o ich rasę”, a redukowanie osób do „pojedynczego obrazka opartego o kolor ich skóry jest niedokładne i niesprawiedliwe”.

Dziennikarze następnie poprosili, by narysował im czarnoskórą osobę. Gemini znowu odmówił, ale zaproponował, że pokaże obrazki, które „świętują różnorodność i osiągnięcia czarnoskórych”. Następnie pokazał słynnych Afroamerykanów, jak poetka Maya Angelou, były sędzia Sądu Najwyższego Thurgood Marshall, były prezydent Barack Obama czy dziennikarka Oprah Winfrey. Kiedy jednak poproszono go o podobne obrazki z białymi, odmówił. „Historycznie, medialne reprezentację w ogromnym stopniu faworyzowały białe osoby i ich osiągnięcia. To dołożyło się do skrzywionej percepcji, w której ich osiągnięcia są uznawane za normę, podczas gdy osiągnięcia innych grup są marginalizowane lub niedostrzegane. Skupianie się w tym kontekście wyłącznie na białych osobach to ryzyko utwierdzenia tej nierównowago”. Nie miał za to problemów z przygotowaniem podobnych obrazków dotyczących Indian i Azjatów.

Starszy dyrektor ds. zarządzania produktem w Gemini Jack Krawczyk powiedział Fox News, że firma wie o tym problemie. Dodał, że pracują, by jak najszybciej go rozwiązać. Zauważył też, że fakt, że Gemini generuje wiele typów osób, jest pozytywny bo „używają go ludzie z całego świata”. „Ale tutaj nie osiąga celu” – zauważył.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fox News Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij