Najnowsze wiadomości ze świata

Agent kontrwywiadu przyznał przed sądem, że pracował dla rosyjskiego oligarchy

Były agent kontrwywiadu FBI przyznał przed sądem, że pracował dla objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy. Pomagał mu szukać „kompromatów” na innego oligarchę. |

55-letni Charles McGonigal był szefem kontrwywiadu w biurze w Nowym Jorku, zajmował to stanowisko w latach 2016-2018. W ramach obowiązków służbowych nadzorował śledztwa dotyczące działalności rosyjskich oligarchów. Jedno z nich dotyczyło Olega Deripaski, który dorobił się fortuny na handlu aluminium.

Przed sędzią federalnym w Nowym Jorku McGonigal przyznał, że nie tylko pilnował śledztw w sprawie Deripaski, ale nawiązał z nim współpracę. W 2021 roku pomagał mu zbierać kompromitujące informacje o innym rosyjskim oligarsze, który był jego konkurentem. Miał również pomagać mu w unikaniu amerykańskich sankcji. Deripaska został objęty nimi w 2018 roku w związku z rosyjską aneksją Krymu.

Były agent przyznał, że dostał za to od niego pieniądze. Deripaska miał mu zapłacić łącznie 17,5 tysięcy dolarów. To raczej niewielka kwota – mniej więcej tyle McGonigal zarabiał miesięcznie w FBI. Miał jednak dostać znacznie więcej. Prokuratura ujawniła, że razem ze wspólnikami negocjował wypłatę, w wysokości od pół do trzech milionów dolarów, w zamian za odkrycie ukrywanej przez konkurenta Deripaski fortuny.
Przed sądem były agent przyznał się do jednego zarzutu spisku celem prania brudnych pieniędzy i naruszenia ustawy o sankcjach. Powiedział, że bardzo żałuje tego, co zrobił. Stwierdził, że nie chciał, by jego zachowanie skrzywdziło USA, FBI i jego rodzinę i przyjaciół.

Zastępca prokuratora federalnego Matthew G. Olsen powiedział w oświadczeniu, że „McGonigal, do czego sam się przyznał, zdradził swoją przysięgę i aktywnie ukrywał swoją nielegalną pracę na zlecenie objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy”. Dodał, że to przyznanie pokazuje, że Departament Sprawiedliwości aktywnie walczy z „nielegalnymi siatkami, których rosyjscy oligarchowie używają, aby próbować uciec przed naszymi sankcjami i unikać naszego prawa”.

McGonigal pozna wysokość wyroku 14 grudnia. Grozi mu do 5 lat więzienia. Oprócz tego toczy się przeciwko niemu postępowanie przed sądem federalnym w Waszyngtonie. Jest w nim oskarżony o to, że jeszcze jako agent FBI miał przyjąć 225 tys. dolarów od byłego agenta albańskiego wywiadu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij