Najnowsze wiadomości ze świata

Admirał Lisa Franchetti dowódcą amerykańskiej marynarki wojennej

Senat USA zatwierdził nominację adm. Lisy Franchetti na Szefa Operacji Morskich, najwyższego rangą oficera w amerykańskiej marynarce wojennej. Jest ona pierwszą kobietą na tym stanowisku i pierwszą kobietą w Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, skupiającym dowódców każdego rodzaju sił zbrojnych.

Nominację tę zapowiadał w lipcu br. prezydent Joe Biden, ale musiała być ona zatwierdzona przez Senat. Biden zapowiadając awans Franchetti, podkreślał wówczas, że jest ona drugą w historii kobietą, która otrzymała stopień czterogwiazdkowego admirała w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych.

59-letnia Franchetti pełni obecnie funkcję wiceszefa US Navy. Wcześniej pełniła rolę m.in. dowódcy Sił Morskich USA w Korei, dowódcy VI Floty stacjonującej w Neapolu i zastępczyni dowódcy Sił Morskich USA w Europie.

Jest oficerem okrętów nawodnych i dowodziła na wszystkich szczeblach, w tym na niszczycielu marynarki wojennej i dwukrotnie jako dowódca grupy uderzeniowej lotniskowca.

Źródło: (PAP) Autor:
Fot. U.S. Navy - Admiral Lisa Franchetti Public Domain

Polecane artykuły

0 0

Przemytnicy ludzi postrzelili policjanta

0 0

Botanicy zmienią rasistowskie nazwy roślin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij