Najnowsze wiadomości ze świata

Administracja Bidena wznawia budowę muru na granicy z Meksykiem

Administracja Bidena ogłosiła tymczasowe wstrzymanie 26 ustaw federalnych w południowym Teksasie. Ma to pomóc w budowie muru.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) poinformował w tzw. rejestrze federalnym, że ma zamiar rozpocząć budowę kolejnych barier w hrabstwie Starr, które jest częścią sektora Doliny Rio Grande. Tylko w tym roku fiskalnym odnotowano tam blisko ćwierć miliona nielegalnych przekroczeń granicy. „Istnieje obecnie poważna i natychmiastowa potrzeba zbudowania fizycznych barier i dróg w pobliżu granicy USA, celem powstrzymania nielegalnych wejść do USA” – napisał sekretarz spraw wewnętrznych Alejandro Mayorkas.

Aby ułatwić tę budowę, DHS zdecydował się tymczasowo zawiesić w tym rejonie 26 ustaw federalnych, głównie dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Znacznie ułatwi to związaną z podobnymi projektami biurokrację, jak np. oceny wpływu na środowisko, i utrudni zablokowanie jej w sądzie. To pierwszy raz od czasów Trumpa, kiedy Biały Dom zdecydował się na użycie tych uprawnień.

Podczas rządów Trumpa zbudowano ok. 724 kilometry barier na granicy z Meksykiem. Biden wstrzymał dalszą budowę na początku swojej prezydentury. Służba celna CBP napisała w oświadczeniu, że Biden nie miał innego wyjścia. Pieniądze na tę budowę Kongres przyznał bowiem już w 2019 roku, i DHS musi je wykorzystać na deklarowany cel.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. Sgt. 1st Class Gordon Hyde

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij