Najnowsze wiadomości z kraju

Adam Bodnar przekazał prezydentowi decyzję dot. ułaskawienia posłów Wąsika i Kamińskiego

Do prezydenta przekazano akta sądowe związane z postępowaniem ułaskawieniowym Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że “do akt załączony został wniosek o nieskorzystanie z prawa łaski wraz ze stanowiskiem prokuratora generalnego”.

– Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny informuje, że w dniu 23 stycznia 2024 r. do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostały przekazane akta sądowe związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec p. Macieja Wąsika i p. Mariusza Kamińskiego. Do akt załączony został wniosek o nie skorzystanie z prawa łaski wraz ze stanowiskiem PG – przekazano w komunikacie resortu.

– Opinia Prokuratora Generalnego nie jest wiążąca dla prezydenta – dodano w informacji MS przekazanej we wtorek na platformie X.

Wcześniej wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart mówiła w Polsat News, że jeszcze tego samego dnia minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar może przekazać te dokumenty prezydentowi. Wiceminister mówiła, że opinia PG wymaga znajomości akt.

– Te akta są bardzo obszerne. To są, również akta tajne. Jest ich, jeżeli dobrze pamiętam 38 tomów. Samo uzasadnienie ma kilkadziesiąt stron. Przygotowanie takiej opinii po prostu zajmuje czas. Na pewno nie jest tak, że pan prof. Adam Bodnar, prokurator generalny przetrzymuje te akta – mówiła Ejchart.

Przypomnijmy, 20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, ignorując prezydencki akt łaski wydany w tej samej sprawie.

Szczegóły dotyczące tego, za co skazano ww. posłów, przekazał opinii publicznej Stanisław Żaryn, doradca prezydenta RP. Ostatecznie przed sądem zostały tylko dwa zarzuty, mianowicie: “rzekomo wadliwe wytworzenie i posłużenie się dokumentami legalizacyjnymi” i “dokumentowanie rozmów z figurantem w sprawie bez osobnych zgód sądu na nagrywanie każdego spotkania”.

Harmonogram zdarzeń w sprawie posłów Kamińskiego i Wąsika

Przypomnijmy, wbrew obowiązującemu w tej sprawie prezydenckiemu aktowi łaski, 20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika. Już 21 grudnia ub. roku, nie czekając na zakończenie trybu odwoławczego, Szymon Hołownia wygasił obu posłom mandat.

– W związku z podnoszoną przez Pana Marszałka informacją o planowanym wydaniu postanowień o wygaszeniu mandatów Panom Posłom, należy jednoznacznie stwierdzić, że na skutek zastosowania prawa łaski wobec Pana Mariusza Kamińskiego i Pana Macieja Wąsika, nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu — komentował wówczas prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do marszałka Sejmu.

Postanowienie marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu posła M. Wąsika Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła 4 stycznia br. Dzień później, czyli 5 stycznia, ta sama izba SN podjęła taką samą decyzję w kwestii mandatu posła M. Kamińskiego.

Pomimo tych decyzji, 9 stycznia br. policja zatrzymała posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, kiedy ci przebywali w Pałacu Prezydenckim. Obu posłów osadzono później w zakładach karnych. Solidarność z więźniami politycznymi wyraziło kilkaset tysięcy Polaków zgromadzonych na Marszu Wolnych Polaków 11 stycznia br.

Pierwotnie uczestnicy wydarzenia planowali wyrazić solidarność z osadzonymi pod ich pierwotnym miejscem osadzenia, czyli pod zakładem karnym na Grochowie. Jednak w dniu Marszu, rząd Donalda Tuska podjął decyzję o rozdzieleniu więźniów i osadzeniu ich w dwóch różnych zakładach karnych.

Poseł Maciej Wąsik trafił do zakładu karnego w Przytułach Starych (obok Ostrołęki), poseł Mariusz Kamiński do Radomia. Od 11 stycznia br. w obu tych miejscach trwają protesty i manifestacje, w których zgromadzeni wyrażają swoją solidarność z więźniami politycznymi.

Obaj posłowie prowadzą protesty głodowe w więzieniu.

Źródło: Autor:
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Kandydat na wójta wygrał jednym głosem

0 0

Hotel z “Lśnienia” stanął w płomieniach

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij