Zaledwie 3,7 proc. młodych Polaków przedwcześnie kończy edukację, niższy poziom wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej ma jedynie Chorwacja (2 proc.) – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w czwartek. Średnia unijna wynosi 9,5 proc.
Wyniki za 2023 r. dla całej wspólnoty są ogólnie pozytywne. Eurostat odnotowuje, że dane za 2023 r. potwierdzają obserwowaną od dziesięciu lat tendencję spadkową odsetka osób przedwcześnie kończących naukę w UE. W 2013 r. odsetek ten wynosił 11,8, a w 2023 r. – 9,5.
Polska znalazła się wraz z Grecją na drugim miejscu pod względem najniższej liczby osób rezygnujących z nauki na wczesnym etapie z wynikiem 3,7 proc. Mniejszy odsetek odnotowano jedynie w Chorwacji, gdzie 2 proc. młodych osób kończy kształcenie przedwcześnie. Na trzecim miejscu – a więc za Polską i Grecją – jest Irlandia z wynikiem 4 proc.
Do kategorii wcześnie kończących naukę zalicza się osoby w wieku od 18 do 24 lat, które ukończyły co najwyżej szkołę średnią pierwszego stopnia i nie kontynuują nauki w systemach kształcenia lub szkolenia. W przypadku Polski zalicza się do tej kategorii osoby, które uzyskały wykształcenie podstawowe lub – przed całkowitą likwidacją gimnazjów w 2019 r. – gimnazjalne.
16 krajów członkowskich już zrealizowało cel wyznaczony przez UE na 2030 r. – zgodnie z nim na koniec tej dekady młodych osób przerywających kształcenie na wczesnym etapie, a więc mających niskie kwalifikacje zawodowe, ma być mniej niż 9 proc. Pozostawanie w systemie szkolnictwa dłużej zapobiega bezrobociu, biedzie i wykluczeniu społecznemu.
Nadal sporo do zrobienia ma 11 krajów, zwłaszcza Rumunia (16,6 proc.), Hiszpania (13,7 proc.), Niemcy (12,8 proc.) i Węgry (11,6 proc.), które znajdują się w czołówce państw członkowskich pod względem najwyższej liczby młodych porzucających wcześnie naukę. Należy jednak odnotować, że Hiszpania jest też w gronie krajów, które w ciągu ostatniej dekady znacząco zmniejszyły skalę tego zjawiska. Od 2013 do 2023 r. Hiszpania zmniejszyła odsetek osób przedwcześnie kończących naukę o 9,9 punktów proc. Portugalii udało się zredukować go o 10,9, a Malcie – o 7,1 punktów proc.
Częściej naukę na wczesnym etapie porzucają mężczyźni. W 2023 r. odsetek młodych mężczyzn wyniósł 11,3 proc. w porównaniu z 7,7 proc. kobiet.