karambol Najnowsze wiadomości z kraju

ABW zatrzymało Białorusinkę. Kobieta odpowie za szpiegostwo

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na polecenie mazowieckiego pionu Prokuratury Krajowej, zatrzymali obywatelkę Białorusi. Przedstawiono jej zarzut prowadzenia działalności na rzecz białoruskiej służby specjalnej.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował o zatrzymaniu obywatelki Białorusi. Funkcjonariusze ABW ujęli kobietę, która prowadziła działania szpiegowskie na rzecz Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białorusi. W komunikacie wyjaśniono, że „w toku śledztwa prokurator ustalił, że kobieta przez kilka miesięcy na rzecz tej służby przekazywała informacje na temat przebywających na terytorium RP członków diaspory białoruskiej oraz organizacji skupiających Białorusinów i Polaków narodowości białoruskiej”.

W związku ze sprawą, oprócz zatrzymania Białorusinki, funkcjonariusze ABW przeprowadzili przeszukanie, przesłuchali świadków, a także zabezpieczyli nośniki danych w kilku miejscach na terenie Polski.

Białorusinka usłyszała zarzut prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiady przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej, za co grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec zatrzymanej zastosowano areszt na trzy miesiące.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę ucieczki podejrzanej oraz grożącą jej surową karę, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania – dodała prokuratura.

Źródło: stefczyk.info/na podst.upday Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij