Publicystyka

Absurdów ws. języka ciąg dalszy. Teraz chcą zakazać używania słowa “Żyd”

Odradzanie stosowania słowa “Murzyn” przez Radę Języka Polskiego to dopiero początek absurdów związanych ze zmianą języka na bardziej poprawny politycznie oraz uczenia Polaków, jakich słów mają używać, a jakich nie. Teraz podobna propozycja pada także w kontekście słowa “Żyd”.

Rada Języka Polskiego w ostatnim czasie obrała sobie za główny cel zmienianie naszego ojczystego języka tak, aby spełniał on współczesne lewicowe wymogi dotyczące tolerancji, poprawności politycznej, a także zwalczania mowy nienawiści. W ciągu ostatnich kilku dni instytucja najpierw przychyliła się do opinii uznającej słowo “Murzyn” za “nacechowane negatywnie”, odradzając jego stosowania. A następnie objęła patronatem honorowym publikację, która opisywała m.in. jak należy zwracać się do osób LGBT.

Nic więc dziwnego, że zaczęły się pojawiać kolejne propozycje dla Rady Języka Polskiego dotyczące następnych słów, którymi powinna się zająć. I tak z podobnym pomysłem wyskoczył Dawid Gurfinkiel, lider zespołu  Jidyszkajt i prezes łódzkiego stowarzyszenia HaKoach. Muzyk domaga się, aby instytucja odradziła stosowania słowa “Żyd”. W opinii mężczyzny uczyniono z niego obelgę, o czym opowiada w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”.

-Doszło do tego, że jak ktoś o mnie mówi „żydek”, to nie wiem, czy po prostu podkreśla moje pochodzenie, czy chce mnie obrazić – mówi Gurfinkiel.

Powołuje się przy tym na Słownik Języka Polskiego PWN, w którym słowo “żyd” (pisane małą literą) może oznaczać wyznawcę judaizmu lub obraźliwe określenie człowieka skąpego i chciwego. Zdaniem muzyka jest to jasny dowód, iż należy coś z tym zrobić.

Co więcej mężczyzna ma nawet pomysł na zastąpienie tego słowa wyrażeniem “Jehudi”, pochodzącym z języka hebrajskiego.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Wprost/ Gazeta Wyborcza Autor: JD
Fot. Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij