Pod jednym z twitterowych wpisów wiceminister kultury Magdaleny Gawin rozgorzała ostra dyskusja, w której wypowiedział się m. in. Michał Bilewicz, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i szef “Centrum Badań nad Uprzedzeniami”. Bilewicz nie ukrywał oburzenia z powodu upamiętnienia kolejarza Jana Maletki, zamordowanego przez Niemców 20 sierpnia 1942 roku za podanie wody Żydom transportowanym do obozu zagłady Treblinka II. Zdaniem Bilewicza, to upamiętnienie to “trolling” i “hucpa”.
Wszystko rozpoczęło się od wpisu Jana Grabowskiego, który krytykował upamiętnienie Jana Maletki. Historyk nie krył frustracji, próbując przekonać swoich obserwujących, iż polska pomoc dla Żydów podczas okupacji nie była bezinteresowna, a wielu bohaterów miało nawet odsprzedawać wodę za zapłacenie odpowiedniej sumy. Mężczyzna zaczął oskarżać Instytut Pileckiego oraz wiceminister kultury Magdalenę Gawin o “zawłaszczanie przestrzeni, będącej drugim największym cmentarzem pamięci ofiar Holocaustu, przez polską narrację narodową dobrego samopoczucia”.
Wpis na Twitterze udostępniła sama Gawin, uważając go za “skondensowaną nienawiść”. W tym momencie do dyskusji włączył się Michał Bilewicz, wykładowca UW, który uznał pomysł stawiania pomnika Maletce za “hucpę” oraz “wyrafinowany trolling” dodając, że polskim władzom nie wypada tego robić w Treblince.
– Mogliście ufundować pomnik Jana Maletki w Mińsku czy choćby Małkini – napisał Bilewicz.
Stawianie tego pomnika w Treblince to jest wyrafinowany trolling. Mogliście ufundować pomnik Jana Maletki w Mińsku czy choćby Małkini.
— Michał Bilewicz (@Michal_Bilewicz) November 25, 2021
– Chłopak zginał we wsi Treblinka, wieś to nie obóz śmierci. Do czego doszło, ze obraza Pana pamięć o człowieku, który nie opuścił Żydów w najczarniejszych dniach i zapłacił za to życiem – odpowiedziała Gawin.
– Jeśli nie rozumie Pani niestosowności takich działań, to nie ma sensu rozmawiać. Jesteście godnymi kontynuatorami PRL, który na siłę próbował w tym miejscu uprawiać martyrologię narodu polskiego – wtedy zrównywano obóz pracy Polaków z obozem zagłady Żydów – brnął dalej Bilewicz.
Jeśli nie rozumie Pani niestosowności takich działań, to nie ma sensu rozmawiać.
Jesteście godnymi kontynuatorami PRL, który na siłę próbował w tym miejscu uprawiać martyrologię narodu polskiego – wtedy zrównywano obóz pracy Polaków z obozem zagłady Żydów.
— Michał Bilewicz (@Michal_Bilewicz) November 25, 2021
Bilewicza nie potrafiły przekonać argumenty internautów. Jeden z nich wprost zarzucił ludziom takim jak Bilewicz czy Grabowski próbę zawłaszczenia pod względem historycznym pamięci ludobójstwa, w których przecież ginęli obywatele Polski.
– To co Pan pisze jest obrzydliwe. Cała Polska jest usiana pomnikami Waszej martyrologii. Ale nie. Musicie zbudować największy pomnik polskiego cierpienia w Treblince, Auschwitz i Belżcu. Bo to Wasza ziemia. Nie będą sobie Żydzi myśleli, że mają jakiś eksterytorialny teren pamięci – odpowiedział Bilewicz.
To co Pan pisze jest obrzydliwe. Cała Polska jest usiana pomnikami Waszej martyrologii. Ale nie. Musicie zbudować największy pomnik polskiego cierpienia w Treblince, Auschwitz i Belżcu. Bo to Wasza ziemia. Nie będą sobie Żydzi myśleli, że mają jakiś eksterytorialny teren pamięci.
— Michał Bilewicz (@Michal_Bilewicz) November 25, 2021