Najnowsze wiadomości z kraju

Absurd! Senatorowie KO nie chcą Instytutu Pileckiego poza granicami. Ich zdaniem istnieje… wystarczająco wiele tego typu placówek

Senacka komisja kultury, w której większość mają politycy Koalicji Obywatelskiej, zdecydowała się odrzucić nowelizacje ustawy dotyczącej Instytutu Pileckiego rozszerzającej jej działalność o terytoria poza Unią Europejską. Działacze KO twierdzą, że istnieje już wystarczająco dużo placówek upowszechniających polską kulturę i historię.

Nowelizacja spotkała się z dość ogromną aprobatą w Sejmie. Głosy za jej przyjęciem oddało 389 posłów, przeciw było 38, a od głosu wstrzymało się 12. Jej głównym celem miało być umożliwienie Instytutowi Pileckiego rozszerzenia działalności poza terytorium Unii Europejskiej m.in. w Izraelu, czy Stanach Zjednoczonych. Według wiceminister kultury Magdalena Gawin placówki w Nowym Yorku oraz Tel-Awiwie będą działały podobnie, jak np. w Berlinie, której celem jest upowszechnianie  wiedzy na temat popełnionych w Polsce zbrodni nazistowskich i komunistycznych.

Wydawało się, że przyjęcie zmian do ustawy jest tylko kwestią formalną. Tymczasem nieoczekiwanie nowelizacja została skrytykowana przez senatorów Koalicji Obywatelskiej, którzy przegłosowali wniosek o odrzucenie jej w całości. Swoją decyzję argumentowali przekonaniem, iż tego typu placówek… jest już wystarczająco na całym świecie.

-Po co nam tyle różnego rodzaju bytów, które prowadzą za granicą politykę, którą można byłoby sprowadzić do tego, że to jest polityka, która ma poprawić wizerunek Polski za granicą – powiedziała przewodnicząca senackiej komisji kultury Barbara Zdrojewska.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Niezależna Autor: JD
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Pożar w warszawskim wieżowcu

0 0

10-latek przyznał się do morderstwa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij