Abramowicz nielegalnie załatwił obywatelstwo? Rabin, który mu pomagał został zatrzymany Wiadomości sportowe z kraju i świata

Abramowicz nielegalnie załatwił obywatelstwo? Rabin, który mu pomagał został zatrzymany

Portugalski wymiar sprawiedliwości rozpoczął postępowanie wyjaśniające w sprawie nadania angielskiego klubu piłkarskiego Chelsea Londyn. Zatrzymano Rabina, który miał pomagać Rosjaninowi w uzyskaniu obywatelstwa rosyjskiemu miliarderowi Romanowi Abramowiczowi, który jest właścicielem portugalskiego obywatelstwa.

W ostatnich dniach w rejonie Porto przeprowadzono kilka rewizji, zatrzymany został także naczelny rabin miejscowej społeczności żydowskiej Daniel Litvak. Jest podejrzewany o fałszowanie dokumentów koniecznych do otrzymania przez Abramowicza obywatelstwa, co miało miejsce w kwietniu 2021 roku.

Prowadzone przez prokuraturę od stycznia śledztwo dotyczy faktów “podejrzenia o przestępstwo płatnej protekcji, czynnej korupcji, fałszowania dokumentów, prania brudnych pieniędzy oraz uchylania się od płacenia podatków” – precyzuje oficjalny komunikat prokuratury.

Jak informują lokalne media, Litvak został zatrzymany w czwartek, gdy miał udać się do Izraela. Teraz od decyzji sądu zależy, jakie środki zostaną w jego przypadku zastosowane.

Rosyjski miliarder skorzystał z prawa zezwalającego wszystkim potomkom Żydów sefardyjskich, prześladowanych i wypędzanych pod koniec XV wieku, na uzyskanie obywatelstwa portugalskiego. Zgodnie z tym prawem gminy żydowskie w Porto lub Lizbonie muszą przedstawić zaświadczenie potwierdzające żydowskie pochodzenie.

Urzędnicy tych społeczności są podejrzani o wystawienie fałszywych zaświadczeń o żydowskim pochodzeniu kilku kandydatów. Ujawniono, że śledztwo dotyczy m.in. Patricka Drahi, właściciela i założyciela grupy telekomunikacyjno-medialnej Altice.

Społeczność żydowska w Porto krytycznie oceniła działalność prokuratury. Jej przedstawiciele twierdzą, że są ofiarą “anonimowych donosów”, których celem jest “zakwestionowanie uczciwości procedur” naturalizacji.

To dalszy ciąg problemów Abramowicza, które zaczęły się po ataku Rosji na Ukrainę. Wcześniej brytyjski rząd wstrzymał planowaną sprzedaż klubu Chelsea, a także m.in. piłkarzy tego zespołu.

Abramowicz zapowiedział pod koniec lutego, że wystawia klub na sprzedaż, ale brytyjskie zamrożenie aktywów i nałożone na niego sankcje uniemożliwiają ten proces zgodnie z warunkami licencji przyznanej klubowi.

Od 2003 roku, gdy Abramowicz kupił Chelsea, zaczął się najlepszy okres w historii londyńskiego klubu, do czego w wydatnej mierze przyczyniły się duże transfery. Od tego czasu Chelsea pięć razy zdobyła mistrzostwo Anglii, pięć razy Puchar Anglii, trzy razy Puchar Ligi Angielskiej, dwa razy wygrała Ligę Mistrzów, w tym w sezonie 2020/21, dwa razy Ligę Europy i raz – kilka tygodni temu – Klubowe Mistrzostwa Świata.

Źródło: PAP Autor: wha/ pp/
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij