Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wprowadza istotną zmianę w wypłacaniu im świadczenia wychowawczego, tzw. 800 plus.
Dotychczas obywatelom Ukrainy, którzy wjechali do Polski legalnie po rozpoczęciu wojny, świadczenie wychowawcze przysługiwało na takich samych zasadach jak Polakom. Po podpisaniu przez prezydenta tej ustawy ulegnie to zmianie. Aby otrzymać 800 plus i tzw. Dobry Start – 300 zł jednorazowego wsparcia na początku roku szkolnego – dzieci obywateli Ukrainy będą musiały uczęszczać do polskiej szkoły lub przedszkola.
Nowe przepisy wejdą w życie z początkiem kolejnego okresu świadczeniowego, czyli od 1 czerwca przyszłego roku w wypadku 800 Plus, i od roku szkolnego 2025-26 w wypadku Dobrego Startu. Wynika to z faktu, że świadczenia na obecny okres i rok szkolny zostały już przyznane. Modyfikacja systemu ich wypłat przez ZUS wiązałaby się z dużymi kosztami.
Nowelizacja, która wchodzi w życie 1 lipca br., wprowadza też inne zmiany, które mają usprawnić system pomocy. Modyfikuje m.in. zasady dostępu Ukraińców do polskiego rynku pracy. Uchyla też przepis, dzięki któremu gminy mogły bezpłatnie wykonywać zdjęcia do wniosku o PESEL. Od teraz jedynym sposobem potwierdzenia tożsamości obywatela Ukrainy będzie paszport, który będą musieli okazać w ciągu 60 dni.
Nowelizacja likwiduje też wypłaty (40 zł miesięcznie) na wyżywienie i zakwaterowanie obywateli Ukrainy w prywatnych domach i nakłada obowiązek objęcia rodzinnym wywiadem środowiskowym uchodźców korzystających z pomocy społecznej.