77-latek zastrzelił blokujących drogę aktywistów. Porażające wideo Najnowsze wiadomości ze świata

77-latek zastrzelił blokujących drogę aktywistów. Porażające wideo

Kenneth Darlington, 77-letni emerytowany prawnik, zastrzelił aktywistów klimatycznych blokujących drogę. Porażające wydarzenie sfilmowano i umieszczono w sieci. Mężczyzna został już zatrzymany i trafił do aresztu. 

Straszliwe sceny wydarzyły się na zakorkowanej do granic możliwości autostradzie panamerykańskiej w dystrykcie Chame, w Panamie. Ogromne korki były wynikiem protestów aktywistów, którzy sprzeciwiają się umowie rządu Panamy z kanadyjską firmą First Quantum Minerals. Kanadyjczycy dostali od rządu w Panamie zgodę ba 20-letnią eksploatację bogatych złóż miedzi. Cenne zasoby tego metalu znajdują się na obszarach chronionych (więcej o tej sprawie w dalszej części tekstu).

Na nagraniu, które trafiło do sieci widzimy, jak do grupy blokującej drogę aktywistów podchodzi starszy mężczyzna. Jak później ustalono, to 77-latek, Kenneth Darlington, emerytowany prawnik i profesor uniwersytecki mający obywatelstwo amerykańskie i panamskie.

Mężczyzna bezskutecznie próbował skłonić aktywistów do zejścia z drogi. Później wyciągnął broń i groził protestującym. Po krótkiej wymianie zdań strzelił do jednego z aktywistów, powodując – według relacji amerykańskich mediów – śmierć na miejscu. Po chwili Darlington postrzelił także drugiego z protestujących. Niestety, także i jego nie udało się uratować.

Sprawcę krótko po zajściu zatrzymano, a wideo obrazujące całe zdarzenie (przestrzegamy osoby wrażliwe przed oglądaniem), błyskawicznie trafiło do sieci.

https://twitter.com/githii/status/1722422092539343144?

Geneza protestów w Panamie

W stolicy Panamy od kilku tygodni trwają protesty i demonstracje uliczne. Organizatorzy protestują po podpisaniu kontraktu na eksploatację bogatych panamskich złóż miedzi, podpisanemu przez rząd tego kraju z kanadyjską firmą First Quantum Minerals.

Kanadyjczycy wydali w tej sprawie oświadczenie, w którym zaapelowali o “podjęcie dialogu w sprawie zawartego porozumienia”.

– Wierzymy w ten projekt i jego potencjał i jesteśmy wdzięczni za możliwość podjęcia konstruktywnego dialogu z Panamą w sprawie jego przyszłości – napisali przedstawiciele First Quantum Minerals.Wspomniane oświadczenie było jedną z reakcji na masowe i brutalnie tłumione przez policję protesty Panamczyków. Organizatorzy tych protestów przestrzegają przed katastrofalnymi następstwami, jakie będzie miało – ich zdaniem – zakładanie kopalni miedzi na terenie tropikalnych lasów dziewiczych.Przypomnijmy, i Panama rozpoczęła eksport swojej miedzi – głównie na rynek chiński – zaledwie cztery lata temu.

Protesty obywateli tego kraju przeciwko rozszerzeniu eksploatacji złóż miedzi na nietknięte dotąd obszary leśne Panamy przybierały chwilami gwałtowny charakter i spotykały się z siłową reakcją miejscowej policji. Pod zarzutem wandalizmu i rabunków aresztowano co najmniej pół tysiąca uczestników demonstracji i było co najmniej kilkudziesięciu rannych zarówno po stronie protestujących, jak i policji.

Prezydent Panamy Laurentino Cortizo ogłosił, że zwrócił się do Trybunału Wyborczego o przeprowadzenie w dniu 17 grudnia ogólnokrajowych konsultacji z udziałem całego społeczeństwa, które powinno odpowiedzieć na pytanie, czy utrzymać w mocy Ustawę nr. 406, na podstawie której zawarty został kontrakt z kanadyjską First Quantum Minerals.

 

 

 

 

 

Do osób blokujących autostradę podszedł starszy mężczyzna, jak się później okazało 77-letni Kenneth Darlington, emerytowany prawnik i profesor uniwersytecki mający obywatelstwo amerykańskie i panamskie.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij