Najnowsze wiadomości ze świata

65 dzieci zmarło po zażyciu syropu na kaszel

65 dzieci zmarło w Uzbekistanie po zażyciu leków indyjskiej firmy Marion Biotech – poinformował w piątek uzbekistański portal gazeta.uz, powołując się na informacje Służbę Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Uzbekistanu; wcześniej informowano o 20 ofiarach.

Do sądu skierowano oskarżenie przeciwko pracownikom państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu Farmaceutycznego (ARPF) oraz jednego z prywatnych przedsiębiorstw zajmujących się importem i dystrybucją leków.

Dzieci zmarły po zażyciu syropu Doc-1 Max, o czym media w Uzbekistanie informowały w grudniu 2022 roku. Wstrzymano wówczas sprzedaż wszystkich leków produkowanych przez Marion Biotech.

W lutym 2023 roku do aresztu trafił były szef ARPF Sardor Karijew. Pod jego kierownictwem agencja przebadała leki i zostały one dopuszczone do sprzedaży. Potem okazało się, że rażąco naruszone zostały procedury badawcze. Od lutego służby Uzbekistanu nie informowały o rozwoju sprawy, nie podawano również do publicznej wiadomości liczby zgonów.

Według agencji Reutera Marion Biotech mógł wykorzystywać w swoich produktach przemysłowy glikol propylenowy – toksyczny materiał stosowany w płynnych detergentach, środkach przeciw zamarzaniu, farbach i innych produktach.

W październiku 2022 r. do podobnego zdarzenia doszło w położonej w zachodniej Afryce Gambii, gdzie śmierć co najmniej 70 dzieci została spowodowana spożyciem produkowanych w Indiach przez przedsiębiorstwo Maiden Pharmaceuticals syropów na kaszel. Zarówno rząd Indii, jak i sama firma zaprzeczyły, jakoby leki były winne śmierci dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła wówczas wycofanie tych produktów.

Źródło: PAP Autor:
Fot. Pixabay

Polecane artykuły

0 0

Seria groźnych wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij