Najnowsze wiadomości ze świata

280 000 euro w gotówce w mieszkaniu syna eurodeputowanej Marii Areny, powiązanej z Katargate

Belgijscy śledczy przejęli 280 000 euro w gotówce w mieszkaniu, należącym do syna belgijskiej eurodeputowanej Marii Areny, której nazwisko wiązane jest z aferą korupcyjną w Parlamencie Europejskim, nazywaną też Katargate – poinformował portal “The Brussels Times”.

Jak pisze portal, 19 lipca śledczy znaleźli pieniądze w domu 32-letniego Ugo Lemaire’a podczas przeszukania sześciu nieruchomości, powiązanych z Areną. Lemaire mieszka w mieszkaniu sąsiadującym z rezydencją swojej matki.

Według “Le Soir”, który jako pierwszy opisał tę historię, pochodzenie pieniędzy jest nieznane i nie ustalono jeszcze bezpośredniego związku z Katargate.

To już drugi raz, kiedy nazwisko Lemaire’a pojawia się w związku ze śledztwem w sprawie Katargate. Dwa miesiące temu wykryto, że Nicolas Claise, syn sędziego śledczego Michela Claise’a, który wszczął śledztwo w sprawie korupcji w PE, w 2018 roku wraz z Lemairem założył firmę.

Wynikające z tego zarzuty dotyczące konfliktu interesów spowodowały, że Claise wycofał się z prowadzenia sprawy, a jego miejsce zajęła sędzia Aurelie Dejaiffe.

Arena, europosłanka z ramienia belgijskich socjalistów, nie była jeszcze przesłuchiwana w sprawie korupcji w PE, jednak jej nazwisko pojawia się w śledztwie, ponieważ jest dobrą przyjaciółką byłego włoskiego europosła Pier Antonio Panzeriego, kluczowej postaci w aferze, która wstrząsnęła Parlamentem Europejskim.

W marcu br. ujawniono zeznania Panzeriego, który przyznał się do przyjmowania łapówek i obecnie współpracuje ze śledczymi federalnymi. Panzeri mówił m.in. że on i Arena w 2015 roku zatrzymali się w luksusowym hotelu w Marakeszu podczas podróży w dużej mierze sfinansowanej przez rząd marokański, ale podkreślał też, że Arena nie wiedziała, kto faktycznie sponsorował tę wyprawę.

Afera korupcyjna w PE wybuchła w grudniu 2022 r. po aresztowaniu byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu, greckiej socjalistki Evy Kaili. Z ujawnionych przez belgijski wymiar sprawiedliwości informacji wynikało, iż Katar i Maroko miały próbować wpływać na decyzje gospodarcze i polityczne PE w zamian za łapówki, przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie oraz byłym europosłom.

Wcześniej Arena angażowała się w protesty przeciwko polskiemu rządowi i tłumaczyła, że “wszystkie prawa podstawowe i prawa człowieka są w Polsce zagrożone”.

 

Źródło: Stefczyki.info za PAP/Twitter Autor: Red.
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij