Świat

Prawicowy polityk został nowym prezydentem Finlandii

Alexander Stubb z prawicowej Partii Koalicji Narodowej został nowym prezydentem Finlandii. Pokonał kandydata Zielonych Pekkę Haavisto.

Stubbs to bardzo doświadczony polityk. Zdobył wykształcenie w USA, Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii. Prowadził badania dla fińskiego MSZ i Fińskiej Akademii Nauk, był także członkiem delegacji negocjujących z UE. W 2004 został europosłem. W 2008 dostał nominację na ministra finansów. W 2011 został ministrem handlu zagranicznego i spraw europejskich. W 2014 wybrano go na przewodniczącego partii. W 2014 powołano go na urząd premiera. W 2018 roku ubiegał się o nominację Europejskiej Partii Ludowej na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

W wyborach prezydenckich Stubb zmierzył się z Pekką Havisto, byłym ministrem spraw zagranicznych i przewodniczącym Ligii Zielonych. W pierwszej turze, która odbyła się 28 stycznia, dostał 27,2% głosów, a Haavisto 25,8%. W drugiej turze ogłosił swoje zwycięstwo po policzeniu 99,7% głosów, dostał 51,6%. Haavisto zdążył już pogratulować mu zostania 13. prezydentem Finlandii. Stwierdził, że jest „doświadczoną, kompetentną osobą na to stanowisko”, a Finlandia będzie miała „dobrego prezydenta”.

Stubb jest politykiem proeuropejskim, w kampanii deklarował skupienie się na sprawach zagranicznych. Jest też zwolennikiem ścisłej współpracy i bliskiej integracji z NATO, wsparcia dla Ukrainy i twardej polityki wobec Rosji.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Reuters Autor: WM
Fot. PAP/EPA/JARNO KUUSINEN

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij