Świat

Zełenski usunął gen. Załużnego ze stanowiska głównodowodzącego. Jest komentarz generała

Generał Wałerij Załużny potwierdził w czwartek po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że nie jest już głównodowodzącym Sił Zbrojnych Ukrainy i dodał, że zapadła decyzja o zmianie strategii ukraińskiego wojska.

“Nasza bitwa trwa i zmienia się każdego dnia. Zadania na rok 2022 różnią się od tych na rok 2024. Dlatego każdy musi się zmienić i dostosować do nowych realiów. Abyśmy wspólnie zwyciężyli” – napisał generał i dodał, że na spotkaniu z Zełenskim, które było “ważną i poważną” rozmową, zapadły decyzje o zmianie podejścia i strategii walk. Nie sprecyzował szczegółów.

“Jestem wdzięczny wszystkim, którzy są ze mną. Sztabowi Generalnemu, Ministerstwu Obrony, prezydentowi Ukrainy. Jestem dumny z każdego w Siłach Zbrojnych Ukrainy, kto chroni przyszłość naszych dzieci. Ze wszystkich żołnierzy, podoficerów i oficerów. Chylę czoła przed wszystkimi, którzy oddali życie za Ukrainę i wolność. Pamiętamy o nich i pomścimy ich wszystkich. Ukraińcy na pewno zwyciężą” – napisał Załużny.

Od kilku dni ukraińskie i światowe media spekulowały na temat prawdopodobnej dymisji Załużnego. Prezydent Zełenski poinformował w czwartek, że nowym naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych został generał Ołeksandr Syrski.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij