Sport

Paryż 2024 – fragmenty Wieży Eiffla znajdą się w medalach olimpijskich

Fragmenty Wieży Eiffla znajdą się w medalach olimpijskich, o które sportowcy będą walczyć podczas igrzysk w Paryżu w dniach 26 lipca – 11 sierpnia. Kawałki żelaza, które pochodzą z obiektu będącego symbolem Francji ważą 18 gramów.

Według Joachima Roncina, kierownika projektu w komitecie organizacyjnym igrzysk, kawałki metalu wycięto z dźwigarów i innych elementów podczas remontu Wieży Eiffla.

“Koncepcja pojawiła się po kilku dyskusjach. Zdaliśmy sobie sprawę, że na całym świecie znany jest symbol Francji – Wieża Eiffla. Marzenie stało się rzeczywistością. Kawałek metalu z Wieży Eiffla będzie w każdym medalu” – powiedział Roncin.

“Zdobycie złotego medalu jest czymś niesamowitym. Chcieliśmy jednak dodać ten francuski akcent i pomyśleliśmy, że fragment Wieży Eiffle’a będzie wisienką na torcie. Posiadanie tego kawałka to kawałek historii” – dodał.

Sześciokątny, wypolerowany kawałek żelaza wzięty z kultowego obiektu będzie osadzany w każdym złotym, srebrnym i brązowym medalu. Paryscy medaliści zabiorą ze sobą kawałek Francji i jej historii do domu.

Wieża Eiffle’a została zbudowana na Wystawę Światową w 1889 roku z okazji 100. rocznicy Rewolucji Francuskiej. Zaprojektował ją inżynier Gustave Eiffel. Po 20 latach miała zostać rozebrana, jednak stoi już 135 lat.

Medale zaprojektował paryski dom jubilerski Chaumet. Z przodu widnieje napis Paris 2044. Na rewersie znajduje się starożytna grecka bogini zwycięstwa – Nike. Zostaną wykonane z metalu pochodzącego z recyklingu. Mennica Paryska wyprodukuje 5084 krążki – około 2600 na igrzyska olimpijskie i 2400 na paraolimpijskie. Ich nadwyżka trafi do muzeów lub zostanie zlicytowana.

Złote medale ważą 529 gramów. Zostały wykonane ze srebra i są pokryte sześcioma gramami złota. Srebrne medale ważą 525 gramów, a brązowe 455 g. Są stopem miedzi, cyny i cynku.

Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się już po raz trzeci. Poprzednie miały miejsce w 1900 i 1924 roku.

Źródło: PAP Autor:
Fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ

Polecane artykuły

0 0

Nie żyje Tomasz Komenda. Miał 46 lat

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij