Kraj

O krok od tragedii na przejściu dla pieszych. Kierowca omal nie rozjechał dzieci

1500 zł mandatu i 15 punktów karnych – takie konsekwencje poniósł kierowca opla, który omal nie potrącił dwojga dzieci na przejściu dla pieszych na Jaworznie. Całą sytuację zarejestrowała kamera w innym samochodzie.

Śląska policja ku przestrodze opublikowała nagranie. Widać na nim jak opel wjeżdża na pasy, na którym są już dwie młode osoby. Widząc szybko zbliżające się auto rozbiegają się one w dwóch różnych kierunkach, w ostatniej chwili unikając potrącenia. Kierowca zdołał zatrzymać opla na środku oznakowanego przejścia dla pieszych.

Policjanci po otrzymaniu nagrania z innego samochodu – który zatrzymał się przed przejściem – ustalili kto prowadził opla i nie ustąpił pierwszeństwa pieszym. Ukarali go mandatem i punktami karnymi. „Ta sytuacja mogła skończyć się tragicznie i mieć bardzo poważne konsekwencje. W tym przypadku na szczęście nikt nie ucierpiał” – dodali policjanci.

Jak podaje komenda wojewódzka w Katowicach, od początku roku na śląskich drogach doszło już do kilkudziesięciu wypadków z udziałem pieszych, w których kilka osób zginęło, a inni zostali ranni. Mundurowi po raz kolejny apelują do kierowców, by zawsze zwalniali przed przejściami dla pieszych i zachowali szczególną ostrożność.

„Zawsze przewiduj zagrożenie. Jeśli widoczność w obrębie wejścia na przejście dla pieszych zasłania jakaś przeszkoda, np. samochód, drzewo, krzaki itp. zakładaj zawsze, że może tam znajdować się pieszy, któremu trzeba ustąpić pierwszeństwa. Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice, jak drogi z pierwszeństwem przejazdu, gdzie obowiązkowo trzeba ustąpić pierwszeństwa” – przypominają policjanci.

Swój apel kierują również do pieszych, którzy nie tylko powinni stosować się do podstawowych zasad poruszania się w rejonach dróg i na przejściach dla pieszych, ale też zadbać o to, by być bardziej widoczni dla kierowców. Wejście wprost pod jadący pojazd, nawet zgodnie z przepisami, może skończyć się dla pieszego tragicznie – przypominają mundurowi.

Źródło: Autor:
Fot. policja

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij