Kraj

Morawiecki zabrał głos ws. fuzji Orlenu i Lotosu. „Była przeprowadzona modelowo”

Fuzja Orlenu i Lotosu została przeprowadzona modelowo z uwzględnieniem wycen przeprowadzonych przez profesjonalne firmy działające na rynku. Osoby odpowiedzialne za fuzję, na czele z kierownictwem Orlenu, powinny otrzymać pochwałę – powiedział we wtorek b. premier, Mateusz Morawiecki.

Prokuratura Okręgowa w Płocku (Mazowieckie) wszczęła śledztwo, dotyczące połączenia Orlenu z Grupą Lotos. Chodzi m.in. o podejrzenie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu Orlenu oraz inne osoby i wyrządzenia szkody nie mniejszej niż 4 mld zł.

Morawiecki pytany podczas konferencji prasowej o ocenę rozpoczęcia śledztwa w tej sprawie odparł, że nie będzie komentował decyzji prokuratury. Dodał, że jako osoba, która przez dwadzieścia kilka lat uczestniczyła w wielu transakcjach na rynku może powiedzieć, że transakcja ta “miała i ma ogromny sens z punktu widzenia polskiego gospodarki, ale też akcjonariuszy tego połączonego przedsiębiorstwa”.

“Fuzja została przeprowadzona można powiedzieć modelowo z uwzględnieniem wycen przeprowadzonych przez profesjonalne firmy działające na rynku z uwzględnieniem warunków zaradczych które zaproponowała Komisja Europejska” – powiedział. Według b.premiera, osoby które przeprowadzały tę fuzję, na czele z kierownictwem Orlenu, powinny “otrzymać za to pochwały”.

W lipcu 2023 r. Najwyższa Izba Kontroli sporządziła raport dotyczący m.in. fuzji Orlenu z Lotosem po kontroli w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Dziennikarze TVN24 dotarli do nadal nieopublikowanego dokumentu. Według NIK Saudi Aramco zapłaciło o 7,2 mld zł mniej za część Lotosu, niż była ona warta.

W 2022 r. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zarejestrował połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos.

Wcześniej, w styczniu 2022 r., zgodnie z wymogami KE, Orlen przedstawił środki zaradcze planowane w związku z przejęciem Grupy Lotos. M.in. informowano, że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, a Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech, oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot. Natomiast Lotos Biopaliwa kupi firma Rossi Biofuel.

Jak informował Orlen, wynegocjował, że Saudi Aramco kupi 30 proc. akcji gdańskiej rafinerii Grupy Lotos i uzgodnił długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie, przy czym docelowy wolumen dostaw saudyjskiego surowca powinien wynieść 20 mln ton rocznie.

Źródło: PAP Autor: Adrian Kowarzyk, Karolina Kropiwiec
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij