Kraj

Ekstremalnie trudne warunki w Tatrach. Młodzi sportowcy utknęli na Kasprowym Wierchu

Niedostosowanie planów wycieczki do panujących w Tatrach ekstremalnie trudnych warunków, było w sobotę przyczyną dwóch interwencji ratowników TOPR. Sprowadzili z Kasprowego Wierchu grupę młodych sportowców i wyruszyli na pomoc turyście, który utknął pod Ciemniakiem w rejonie Czerwonych Wierchów.

W trakcie śnieżycy na Kasprowy Wierch wybrała się grupa nastoletnich sportowców wraz z trenerem. Według relacji ratowników nie posiadali oni stosownego zimowego ubrania ani odpowiedniego sprzętu do tego rodzaju turystyki. Grupa została najpierw ogrzana w dyżurce TOPR na szczycie, a następnie bezpiecznie sprowadzona do schroniska na Hali Gąsienicowej.

Ratownicy ruszyli także na pomoc samotnemu turyście, który utknął pod Ciemniakiem na Mułowej Przełęczy w masywie Czerwonych Wierchów. Mężczyznę zastała śnieżyca ograniczająca widzialność i nie był w stanie samodzielnie wrócić na dół.

W Tatrach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. W wyższych partiach Tatr panują niebezpieczne warunki turystyczne. Na twardej, zlodowaciałej warstwie utworzyły się depozyty nawianego śniegu. Powoduje to niestabilność pokrywy śnieżnej i możliwość samoczynnego schodzenia lawin. Na szczytach opadom śniegu towarzyszy bardzo silny i porywisty wiatr.

Źródło: PAP Autor: Szymon Bafia
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij