Kraj

Sienkiewicz skomentował zarzuty prokuratorskie dla notariusz ws. zmian w mediach publicznych

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odniósł się do zapowiadanych przez prokuraturę zarzutów dla notariusz w śledztwie dotyczącym uchwał o dokonaniu zmian w zarządach TVP, PAP oraz Polskiego Radia i stwierdził, że jest spokojny o finał ewentualnego postępowania sądowego.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała PAP w czwartek, że “w wyniku prowadzonego śledztwa w sprawie przekroczenia uprawień przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy podejmowaniu uchwał o dokonaniu zmian w zarządach Telewizji Polskiej S.A. (TVP), Polskiej Agencji Prasowej S.A. (PAP) oraz Polskiego Radia S.A., zostało wydane postanowienie o przedstawieniu zarzutu notariusz Joannie K.”.

“Jestem absolutnie pewny finału tego wielkiego wysiłku panów prokuratorów, ten finał będzie na sali sądowej. Nie mam wątpliwości, jaki będzie wyrok w tej sprawie” – skomentował w piątek minister Sienkiewicz. “Trochę szkoda wysiłku, ale rozumiem, że część panów prokuratorów jest nieco odmiennego zdania, jeśli chodzi o legalność podjętych działań. Mają prawo to sprawdzać i jestem ostatnią osobą, która by im zabraniała, ale jeśli chodzi o finał, jestem spokojny” – dodał.

Warszawska prokuratura przekazała, że podstawą do podjęcia decyzji w sprawie zarzutu “były wyniki licznych czynności procesowych, które zostały przeprowadzone w toku śledztwa”. Jak poinformowano, w sprawie tej “prokuratorzy dokonali przeszukań w biurze notarialnym Joanny K., a także w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zbierając niezbędne materiały dowodowe, w tym nagrania monitoringu z miejsca i czasu rzekomego zawarcia aktów notarialnych”. “Ponadto, przeanalizowano zgromadzoną dokumentację oraz przesłuchano osoby związane z zaistniałymi zdarzeniami. Poczynione ustalenia wskazują, że uchwały, w oparciu o które dokonano zmian w zarządach mediów publicznych, nie zostały podjęte w miejscu i czasie w nich wskazanych” – uznała prokuratura.

“Postanowienie to nie zostało dotychczas ogłoszone podejrzanej z uwagi na jej nieobecność w kraju” – przekazano.

19 grudnia ub.r. Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych – rtv oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Źródło: PAP Autor: Julia Kalęba
Fot. PAP/Leszek Szymañski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij