Świat

Węgry zgodzą się na członkostwo Szwecji w NATO

Premier Viktor Orban powiedział, że poleci parlamentowi zająć się członkostwem Szwecji w NATO. Wcześniej zgodził się na nie turecki parlament.

Szwecja postanowiła dołączyć do NATO w maju 2022 roku, wspólnie z Finlandią. Decyzja o przyjęciu nowego państwa musi jednak zapaść jednogłośnie, a w tym wypadku nie chciały się zgodzić na to Turcja i Węgry. Finlandia uzyskała ich zgodę w kwietniu zeszłego roku, ale dalej wstrzymywały się z podjęciem decyzji co do Szwecji. Dopiero we wtorek swoją zgodę wyraził turecki parlament.

W tym samym czasie Orban zaprosił swojego szwedzkiego odpowiednika na negocjacje w tej sprawie, ale rząd tego państwa nie przyjął zaproszenia. Teraz premier Węgier napisał na Twitterze, że rząd Węgier popiera członkostwo Szwecji, a on sam miał powiedzieć szefowi NATO Jensowi Stoltenbergowi, że poleci Zgromadzeniu Narodowemu zagłosowanie za tym członkostwem przy pierwszej nadarzającej się okazji.

Rząd Węgier nigdy nie podał oficjalnych powodów, dla których sprzeciwia się członkostwu Szwecji w Sojuszu. Węgierska opozycja i wielu zachodnich polityków twierdziło, że to przysługa dla Putina. Zwracano też uwagę na bliskie związki Orbana z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Politycy Fideszu twierdzili natomiast w wywiadach, że prawdziwym powodem jest to, że rząd Szwecji krytykował wcześniej tzw. praworządność na Węgrzech.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. . Mr Bullitt~commonswiki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij