Kraj

Ministerstwo Klimatu usunęło symbol Polski Walczącej. “To metody komunistów z PRL”

Usunięcie tablicy upamiętniającej polskich bohaterów, żołnierzy podziemia niepodległościowego, z siedziby Ministerstwa Klimatu i Środowiska to działanie przypominające metody komunistów z okresu PRL. Oni także chcieli ich wymazać z polskiej historii – napisał w portalu X rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz.

Rzecznik IPN odniósł się do ujawnionej w czwartek przez posłów Prawa i Sprawiedliwości informacji o usunięciu z gmachu Ministerstwa Klimatu i Środowiska symbolu Polski Walczącej oraz tablic poświęconych żołnierzom konspiracji niepodległościowej. W oddzielnym wpisie Leśkiewicz podkreślił, że „symbol Polski Walczącej, jest nie tylko świętością, ale także jest chroniony polskim prawem” oraz umieścił link do ustawy z dnia 10 czerwca 2014 r. o ochronie Znaku Polski Walczącej.W rozmowie z PAP rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że usunięcie tablic oraz znaku Polski Walczącej „świadczy o braku wrażliwości na kwestie historyczne, które są ważne dla Polaków żyjących w wolnym demokratycznym państwie”. Podkreślił, że tablica upamiętniała polskich bohaterów, którzy walczyli o Polskę w czasie II wojny światowej, a po jej zakończeniu – z komunistyczną władzą. „Te tablice czciły tych, dzięki którym żyjemy w niepodległym kraju. Dziwi więc i przeraża decyzja kierownictwa ministerstwa, które postanowiło usunąć tablicę, szczególnie w kontekście przypadającego za nieco ponad miesiąc Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święta państwowego ustanowionego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, ważnego dla Polaków, którzy chcą oddać hołd poległym i zamordowanym żołnierzom podziemia niepodległościowego” – powiedział w rozmowie z PAP.

Przypomniał, że jednym z celów działań IPN jest odnalezienie bezimiennych mogił żołnierzy podziemia niepodległościowego i przywrócenie zbiorowej pamięci z której byli wymazywani w okresie PRL. „To działanie ministerstwa przypomina działania komunistów z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, gdy próbowano wymazać ze zbiorowej pamięci fakt istnienia podziemia antykomunistycznego” – podkreślił rzecznik IPN.

O sprawie informował w czwartek przedpołudniem w mediach społecznościowych m.in. poseł PiS Wojciech Skurkiewicz, który zamieścił fotografie w portalu X fotografie wykonane podczas kontroli poselskiej. „Tak wygląda tablica poświęcona Żołnierzom Niezłomnym w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. @hennigkloska wprowadza nowe porządki… Barbarzyństwo to najdelikatniejsze słowo cisnące się na usta!” – napisał polityk.

Poseł Dariusz Matecki informował, że tablice znajdowały się w strefie niedostępnej dla większości interesantów ministerstwa. Dodał, że posłowie PiS nie uzyskali od urzędników MKiŚ informacji o powodach usunięcia tablicy. „Potwierdzamy wyszarpanie tablic: Polski Walczącej, Żołnierzy Wyklętych, Armii Krajowej i NSZ. Dyrektor Generalna nie chce nam udzielić informacji, kto odpowiada za zdjęcie tablic. Nie chcą również przekazać informacji gdzie znajdują się te tablice” – napisał w portalu X. Polityk zwrócił się również do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski: „@hennigkloska przeszkadza Wam Polska Walcząca? Przeszkadza Wam +Inka+? Czy przeszkadza Wam Armia Krajowa?”.

Źródło: PAP Autor: Michał Szukała
Fot. zdj. ilustracyjne/wikimedia commons/CC3.0/Przemysław Czopor

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij