Kraj

Radioaktywne promieniowanie w szkole. Normy przekroczone sześciokrotnie!

Uczniowie ze szkoły w Święcicy (Lubelskie) w powiecie chełmskim uczą się zdalnie z powodu nawet sześciokrotnego przekroczenia norm radonu w budynku placówki. Po feriach rozpoczną naukę w szkole w Wierzbicy. Radon jest drugą, po paleniu tytoniu, przyczyną raka płuc.

O szczegółach poinformowała PAP wójt gminy Wierzbica Bożena Deniszczuk. Wyjaśniła, że o przekroczeniu norm radonu dowiedziała się po ogólnopolskim badaniu w starych budynkach użyteczności publicznej.

„Z otrzymanych tydzień temu danych wynika, że stwierdzono nawet sześciokrotne przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia radonu w pomieszczeniach szkoły w Święcicy” – przekazała wójt.

Dodała, że już dwa lata temu z badania wynikało, że normy radonu są w tej szkole przekroczone.

„Jednakże ówczesna pani dyrektor mnie o tym nie poinformowała i lekcje do tej pory się tam odbywały” – wyjaśniła Deniszczuk.

Wójt przekazała, że uczniowie ze Święcicy uczą się zdalnie. Jeszcze w środę ma zostać wydane zarządzenie o przeniesieniu szkoły – jako instytucji – ze Święcicy do budynku szkoły w Wierzbicy.

„Po feriach dzieci będą mogły się uczyć w szkole podstawowej w Wierzbicy” – dodała.

Deniszczuk zapowiedziała, że na piątkowej radzie gminy prawdopodobnie zostanie podjęta uchwała zamknięciu tej placówki.

Rzecznik Kuratorium Oświaty w Lublinie Jolanta Misiak potwierdziła PAP, że kuratorium otrzymało informacje o kilkukrotnym przekroczeniu norm radonu w liczącej 58 uczniów szkole w Święcicy.

„Organ prowadzący podjął decyzję, że do końca tygodnia uczniowie będą na nauczaniu zdalnym. Od poniedziałku zaczynają się w ferie w regionie, więc w ciągu tych dwóch tygodni gmina będzie podejmować dalsze decyzje w tej sprawie” – powiedziała Misiak.

Radon i jego pochodne wdychane z powietrzem są drugim, po paleniu tytoniu, czynnikiem decydującym o zapadalności na nowotwór złośliwy płuc.

Radon jest naturalnie występującym gazem radioaktywnym. Powstaje w wyniku rozpadu radu i emituje głównie promieniowanie alfa, w mniejszym stopniu beta. O sprawie pierwsze poinformowało Radio Lublin.

Źródło: PAP Autor: Gabriela Bogaczyk
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij