Kraj

Prezydent ponownie ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

– Postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie sią ułaskawieni z całą mocą – oświadczył prezydent Andrzej Duda. Jednocześnie zaapelował do ministra sprawiedliwości o natychmiastowe zwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z zakładu karnego.

We wtorek akta sprawy zostały skierowane przez resort sprawiedliwości do Kancelarii Prezydenta. W związku z tym Andrzej Duda wygłosił orędzie, w którym poinformował o ponownym ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie są ułaskawieni z całą mocą. Apeluję o natychmiastowe procedowanie w tej sprawie dalej, apeluję o natychmiastowe zwolnienie obydwu panów ministrów z zakładu karnego – przekazał prezydent.

Duda przypomniał, że sprawa ma swój początek w 2007 roku, zaraz po powstaniu CBA.

– Kiedy na kanwie plagi korupcji w Polsce, a jej zwieńczeniem była afera Rywina, wówczas powstało CBA, żeby tą korupcję, tego raka społecznego, który zatruwał życie tak wielu ludziom, trudno było załatwić cokolwiek w urzędzie bez tak zwanej koperty, starsi to pamiętają. Wasik i Kamiński stanęli do bezpardonowej walki z tym zjawiskiem – powiedział.

Zostali ukarani właśnie za to, że z korupcją walczyli. Obserwowaliśmy jak różnych oskarżanych o korupcję wypuszczono z aresztu, wypuszczono z więzienia, uniewinniano w różnych dziwnych okolicznościach. Nie zgodziłem się na to i natychmiast, gdy było to tylko możliwe, wydałem akt ułaskawienia – prezydencki akt, na podstawie art. 139 Konstytucji – przypomniał prezydent.

Konstytucja mówi krótko: prezydent stosuje prawo łaski, jest ono wykluczone wyłącznie w stosunku do wyroków Trybunału Stanu, nie jest w konstytucji wyłączone do żadnych, powtarzam żadnych wyroków, ani orzeczeń sądowych – dodał.

Źródło: stefczyk.info Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij