Świat

Mają dość właścicieli, którzy nie sprzątają po swoich psach. Pomogą im badania DNA

Władze włoskiego miasta Bolzano mają dosyć skarg na to, że właściciele nie sprzątają odchodów własnych psów. Do walki z tym zjawiskiem postanowili wykorzystać badania DNA.

Dyrektor miejskiego departamentu weterynarii powiedział mediom, że miejskie władze dostają rocznie kilkaset skarg dotyczących terenów publicznych, z czego około połowy dotyczy właścicieli psów, którzy nie sprzątają odchodów po swoich pupilach. Zauważył, że większości z nich uchodzi to bezkarnie, bo policja musi albo złapać ich na gorącym uczynku, albo zaczaić się w miejscu, gdzie często wyprowadza się psy na spacery. Ocenił, że rocznie mandaty otrzymują trzy, cztery osoby.

Wkrótce jednak się to zmieni. Mieszkańcy miasta będą musieli bowiem zrobić swoim pupilom testy krwi i zarejestrować ich DNA. Będą mogli to zrobić w miejskich schroniskach i klinikach weterynaryjnych. Ich wyniki posłużą do stworzenia specjalnej bazy danych z DNA lokalnych psów.

Dzięki tej bazie służby będą mogły dużo łatwiej ścigać nieodpowiedzialnych właścicieli, którzy nie sprzątają po swoich psach. Dzięki niej w razie znalezienia psich odchodów będzie można pobrać z nich DNA i ustalić, czyj pies je zostawił. Jego właściciel zapłaci następnie mandat, w wysokości od 50 do 500 euro.

Obowiązek robienia testów wejdzie w życie dopiero pod koniec marca, ale Zambotto ujawnił, że właściciele ok. 10 tys. psów – jednej czwartej z szacowanej liczby psów mieszkających w mieście – już je zrobili. Ci, którzy zignorują nowy przepis, muszą się liczyć z grzywną w wysokości od 292 do 1048 euro. Dochody z mandatów posłużą do sfinansowania testów.

Nowy przepis nie będzie dotyczył turystów i osób, które nie mieszkają w tym mieście i okolicznych miejscowościach. Zambotto powiedział, że kontaktują się z nimi władze innych miast, które rozważają wprowadzenie podobnych rozwiązań u siebie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Sky News Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij