Kraj

Mniej polskiego, historii, geografii, chemii, biologii i fizyki. Taka będzie szkoła po reformie minister Nowackiej

W wywiadzie dla “Newsweeka” nowa szefowa MEN przedstawiła swój plan na reformę szkolnictwa. Polityk przyznała, że jej celem jest uczynienie ze szkoły “na trwale lepszego miejsca”. Aby to uczynić, nowa szefowa resortu edukacji planuje zmniejszyć zakres materiału z języka polskiego, historii, fizyki, chemii, geografii i biologii.

Według planów Nowackiej, zmian nie można wdrożyć z dnia na dzień, bo “zapaść jest poważna”, resort planuje “kilka szybkich ruchów”.

– Do września przygotujemy odchudzenie podstawy programowej, w ten sposób nauczyciele zyskają więcej czasu na pracę z uczniami – powiedziała nowa szefowa MEN.

Jednocześnie dodała, że na początek ma zostać zmniejszony zakres materiału z przedmiotów, które nauczyciele, eksperci i uczniowie wskazują jako najbardziej problematyczne, czyli m.in. z fizyki, chemii, geografii, biologii, historii czy z języka polskiego.

– Planujemy te zmiany wdrożyć już od nowego roku szkolnego, wcześniej na pewno je skonsultujemy – zapewniła.

Zapytana o to, czy znowu dojdzie do zmiany podręczników powiedziała, że byłoby to zbyt duże obciążenie finansowe dla państwa i dla rodziców. Przyznała jednocześnie, że lista lektur powinna zostać uwspółcześniona.

Odnosząc się do obietnic dotyczących ograniczenia prac domowych przekazała, że resort pracuje nad szczegółowym rozporządzeniem w tej sprawie.

Nowacka odniosła się również do przedmiotu historia i teraźniejszość. “Odczarnkowienie i odpolitycznienie historii to nie lada wyzwanie. Z przedmiotu historia i teraźniejszość zdecydowanie rezygnujemy” – powiedziała. Dodała, że jednak szkoła “musi oferować jakiś rodzaj wychowania obywatelskiego”.

Zwróciła też uwagę, że potrzebna jest głębsza reforma, którą trzeba dopiero przygotować, a potem sprawdzić w pilotażach.

W ocenie szefowej MEN realizacja całościowej dużej reformy będzie możliwa dopiero w latach 2026-2027.

Źródło: Stefczyk.info za Newsweek/PAP Autor: red/mchom/ joz/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij