Publicystyka

To zdjęcie stanie się symbolem. Już dziś możemy być pewni, że na trwałe zapisze się w polskiej historii

Są takie fotografie, które mówią więcej niż tysiące słów. Zrobione przypadkiem, często przez przypadkową osobę, dokumentują ważne wydarzenia i stają się symbolem swojej epoki.

Symbolem walki z opresyjnym reżimem, który próbuje kneblować usta obywatelom. W polskiej historii najnowszej bez wątpienia należą do nich zdjęcie płonącego Ryszarda Siwca protestującego przeciw inwazji na Czechosłowację, czy zdjęcie pięciu mężczyzn wynoszących swojego postrzelonego kolegę z manifestacji w Lubinie. Do tych obrazów z pewnością zapisze się zdjęcie wykonane wczoraj telefonem komórkowym przed wjazdem do aresztu na Grochowie.

Na fotografii widzimy palce Macieja Wąsika podstępem aresztowanego w Pałacu Prezydenckim i przewożonego policyjnym radiowozem do aresztu. Znaczenie tej fotografii docenił m.in. pisarz, dziennikarz i scenograf, a także jeden ze znawców współczesnej kultury Tomasz Łysiak. Nomen sam niedawno wyrzucony w białych rękawiczkach z Polskiego Radia.

– To zdjęcie — palce wywożonego do aresztu Macieja Wąsika, ułożone w kształt litery “V” — może stać się symbolem tego, co stało się w nocy z 9 na 10 stycznia 2024. – napisał Łysiak na swoim profilu na portalu X. Jesteśmy dziwnie przekonani, że słynny Pantałyk ma rację.

Autorem tej fotografii jest anonimowa użytkowniczka Twittera przedstawiająca się jako Zwinna Bobrzyca. Jak sama zauważyła “Zrobiłam dziś najgorsze jakością zdjęcie w moim życiu ✌(marne warunki, wręcz niemożliwe) i chyba jedno z najważniejszych zdjęć w moim życiu.NIE WOLNO nam zostawić Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Nie wolno odpuszczać nawet jednego dnia.”, jak napisała na X.

Nie zabrakło jej odwagi, by fotografię wysłać w świat z konkretnym przekazem.

 

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij