Gospodarka

Francja nie chce wiatraków. Stawia na atom

Francja zaprezentowała projekt ustawy o suwerenności energetycznej. Postawiła w niej na atom.

„Ustawa o Suwerenności Energetycznej” opisuje cele energetyczne, które Francja chce osiągnąć przed 2030 rokiem. Jej ostateczny tekst może jeszcze ulec zmianie. Jej tekst stwierdza, że najlepszym sposobem na odejście od paliw kopalnych jest dalsza promocja energetyki jądrowej. Już teraz prąd z elektrowni atomowych odpowiada za 42% francuskiego mixu energetycznego.

Jak zauważyły media, nowa ustawa zignorowała zalecenia UE dotyczące energii ze źródeł odnawialnych, jak wiatraki czy fotowoltaika. Przyjęta w zeszłym roku dyrektywa o energii odnawialnej nakazuje państwom UE, by 42,5% całej konsumowanej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych, co oznacza, że Francja musiałaby zwiększyć ich udział w miksie z 8% do 44%. O tym nie ma jednak w ustawie mowy. Co więcej, jej pierwszy artykuł wycofał obecne cele dot. energii ze źródeł odnawialnych z Francuskiego Kodeksu Energetycznego, nie wprowadzając na ich miejsce nowych, zgodnych z unijną dyrektywą.

Zapytani o to, przedstawiciele francuskiego rządu twierdzą, że nie rezygnują z energii odnawialnej. Biuro minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher powiedziało, że „osiągnięcie celu i zdefiniowanie celu to dwie różne rzeczy”, a cele dot. energii odnawialnej znajdują się w strategii energetyczno-klimatycznej, którą zaprezentowano w zeszłym roku. Inny członek rządu dodał anonimowo, że nowa ustawa stwierdza, że energia z źródeł odnawialnych jest ważna, ale rząd najpierw skupi się na istniejących źródłach, jak atom, a nią zajmie na końcu.

Jak donosi portal Euractiv, Francja lobbuje w UE za „dekarbonizacją” energii. Chcą, by ustalono procent zdekarbonizowanej energii, a nie energii ze źródeł odnawialnych, tak by te cele objęły też atom. Biuro Pannier-Runacher argumentowało w grudniu, że produkcja energii ze źródeł odnawialnych jest zbyt niepewna, z powodu np. warunków pogodowych. Francja buduje też koalicję państw UE, które chcą postawić na energię atomową, liczy obecnie dziesięć państw.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Euractiv Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij