Świat

Szokujące dane na temat Polaków w Holandii. Tysiące koczują w namiotach

W Holandii ponad 5 tys. migrantów zarobowych z Europy Wschodniej, przede wszystkim z Polski, jest bezdomnych – donosi w poniedziałek dziennik „De Telegraaf”. Gazeta alarmuje, że część z nich jest zmuszona spać w namiotach.

Z danych Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS) wynika, że w 2023 roku bez dachu nad głową pozostawało w Niderlandach ponad 26 tys. osób. Z informacji fundacji zajmujących się pomocą osobom bezdomnym wynika, że ponad 5 tys. z nich pochodzi z Europy Wschodniej, a największą grupą są Polacy.

„W Hadze, podobnie jak w innych większych miastach kraju, mieszkają w namiotach grupy Polaków” – czytamy na łamach „De Telegraaf”.

Jak wyjaśnia Merlijn Hijzen z haskiego Soepbus problemy pojawiają się przede wszystkim po utracie pracy. „Ich mieszkanie jest często związane z miejscem zatrudnienia. Jeśli coś pójdzie nie tak, szybko pojawiają się problemy” – twierdzi Hijzen.

Gazeta informuje, że fundacja Barka prowadzi program pomocy migrantom z Polski w powrocie do kraju, gdzie mogą oni się reintegrować i otrzymać pomoc w walce z uzależnieniami. „Na szczęście możemy naprawdę pomóc znaczącej grupie” – powiedziała dziennikowi Daria Ceplin z Barki.

Źródło: PAP Autor: Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij