Świat

Wielka Brytania podarowała okręty Ukrainie. Zablokowała je Turcja

Wielka Brytania chce podarować Ukrainie dwa okręty do niszczenia min morskich. Turcja zapowiedziała, że nie przepuści ich na Morze Czarne.

Ukraina ma ogromny problem z minami morskimi, które Rosjanie zostawili w pobliżu jej wybrzeża. W zeszłym miesiącu rząd w Londynie obiecał, że przekaże jej dwa okręty do niszczenia min.

Pojawił się jednak poważny problem. Turcja zapowiedziała wczoraj, że nie przepuści tych okrętów na Morze Czarne przez Bosfor i Dardanele. Wydział komunikacji prezydenta Erdogana napisał w oświadczeniu, że ich transfer nie będzie możliwy dopóki trwa wojna.

Te dwie cieśniny, znajdujące się w tureckich wodach terytorialnych, to jedyna droga na Morze Czarne. Konwencja z Montreaux z 1936 roku daje Turcji ogromne uprawnienia w regulowaniu tego, co może przez nie przepłynąć. Gdy wybuchła wojna, Turcja zablokowała je dla okrętów obu stron. Okręty państw, które nie biorą udziału w wojnie, w teorii mogą przez nią przepłynąć. W praktyce Turcja może jednak zablokować ich transfer jeśli uzna, że może to spowodować wciągnięcie jej w wojnę.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Euractiv Autor: WM
Fot. Adam Jones

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij