Publicystyka

Sylwester 2023. RCB wydało ważne ostrzeżenie

Już dzisiaj będziemy świętować kolejnego sylwestra. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało z tej okazji ważne ostrzeżenie.

RCB zwróciło uwagę na niebezpieczeństwa związane z alkoholem. Ostrzegli, by nie prowadzić po nim samochodu, bez względu na spożytą ilość. “Kierując pod wpływem alkoholu, nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje bywają mocno opóźnione. Nie potrafimy we właściwy sposób ocenić odległości, a sam alkohol namawia nas do brawury” – podkreśliło RCB – „Zadbajmy o to, żeby sylwester był przywitaniem nowego roku, a nie pożegnaniem się z życiem”.

Rządowa agencja ostrzegła też przed piciem alkoholu z nieznanego źródła. Przypomnieli, że w takim alkoholu może znajdować się metanol, który jest bardzo toksyczny, a przy tym niemożliwy do rozróżnienia – bez badań laboratoryjnych – od etanolu. Przypomniała także, by nie łączyć alkoholu z lekami, gdyż może to wpłynąć na ich działanie i być niebezpieczne dla zdrowia.

RCB odniosła się także do tradycji puszczania fajerwerków. Zaapelowała, by tego zaniechać. Tych, którzy mimo to zdecydują się na pirotechnikę, poprosiła o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zadbanie o los zwierząt, które często boją się błysku i huku. Dodali, że fajerwerki powinno się kupować wyłącznie w sklepach, w oryginalnych opakowaniach, i sprawdzić przed użyciem, czy nie są uszkodzone. Ponadto przypomnieli, że powinno się je odpalać na trzeźwo i w bezpiecznej odległości od dzieci. Dodali, że jeśli fajerwerk nie zadziała, to nie powinno się do niego podchodzić, bo eksplozja może nastąpić z opóźnieniem.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

0 0

Nie żyje Tomasz Komenda. Miał 46 lat

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij