Kraj

Potężne zakłócenia sygnału GPS nad sporym obszarem Polski! Celowe działanie?

Ogromna część terytorium Polski i większość Morza Bałtyckiego zmaga się z zakłóceniami sygnału GPS. Mapę występowania anomalii, aktualizowaną niestety co 24 godziny, zobaczyć można na portalu https://gpsjam.org/. Występowanie zakłóceń potwierdził w rozmowie z nami Tomasz Modrzejewski, rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Skąd te problemy i czy ruch lotniczy nad Polską przebiega bez zakłóceń? O to m. in. zapytaliśmy rzecznika PAŻP, czyli instytucji, która na co dzień dba o bezpieczeństwo pasażerów przemieszczających się nad Polską.

– Potwierdzam występowanie zakłóceń systemu GPS. W poniedziałek wydaliśmy pierwsze ostrzeżenie w tej sprawie. Wiemy, iż występują problemy z sygnałem GPS, ale zapewniamy wszelkie niezbędne dodatkowe informacje dla załóg powietrznych, aby istniejące problemy nie wpływały na ruch lotniczy nad Polską. Na tę chwilę korzystamy z dodatkowej infrastruktury radarowej i uzupełniamy deficyty systemu GPS. Nie mamy szczegółowej wiedzy na temat przyczyn problemów, bo nie jesteśmy operatorem sygnału GPS (jest nim Departament Obrony Stanów Zjednoczonych – przyp. red.), ale zapewniam, że sobie radzimy i nad Polską można bezpiecznie latać dzięki pracy kontrolerów lotu – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info Tomasz Modrzejewski, rzecznik prasowy PAŻP.

Choć nie znamy oficjalnych powodów anomalii, to z danych portalu gpsjam wynika, że z wyżej opisanymi zakłóceniami zmaga się ogromna część terytorium Polski, a największe problemy występują na Morzu Bałtyckim.

-❗️Obecnie nad sporą częścią naszego kraju występują zakłócenia sygnału GPS — informuje portal Sekurak. Odnotowujemy takie zakłócenia. Nie znamy konkretnych przyczyn — przekazał w rozmowie z @OnetWiadomosci rzecznik Polskiej Agenci Żeglugi Powietrznej – czytamy w serwisie X na koncie WarNewsPL.

Wszystkie portale internetowe powołują się na opracowanie portalu Sekurak, który zajmuje się tematyką cyberbezpieczeństwa. Wspomniane źródło nie wskazuje jednoznacznej przyczyny występowania ww. anomalii, wskazuje jedynie, powołując się na dyskusje ekspertów, że odpowiadać za zakłócenia mogą np. ćwiczenia NATO.

 

Źródło: Stefczyk,info za sekurak.pl Autor: red.
Fot. screen z gpsjam.org/

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij