Świat

Orban o sytuacji w polskich mediach publicznych. “Gdyby to było u nas, mogłoby dojść do rozmieszczenia wojsk NATO”

– Gdyby to wszystko wydarzyło się u nas, mogłoby dojść nawet do rozmieszczenia wojsk NATO – ocenił podczas dorocznej konferencji prasowej premier Węgier Viktor Orban, pytany o sytuację w polskich mediach publicznych.

Polityk zaznaczył też, że „wszyscy Polacy są naszymi przyjaciółmi”.

Według szefa węgierskiego rządu „w zachodnich demokracjach dzieje się coś niedobrego”. Orban odniósł się w ten sposób również do najnowszej decyzji Sądu Najwyższego w Kolorado, że były prezydent Donald Trump nie może być ponownie prezydentem ze względu na udział w buncie przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało w środę, że szef resortu, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A., a także rady nadzorcze tych trzech spółek. Minister powołał nowe rady nadzorcze wymienionych spółek, które z kolei powołały ich nowe zarządy.

W czwartek prezydent RP Andrzej Duda ocenił, że minister kultury „w sposób rażący” złamał konstytucję.

 

Źródło: (PAP) Autor: Z Budapesztu Marcin Furdyna 
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij