Kraj

Na masową skalę fałszowali dowody osobiste i wyłudzali kredyty

Policjanci z Gdańska rozbili grupę przestępczą zajmującą się podrabianiem dokumentów i wyłudzaniem kredytów. Proceder był prowadzony na ogromną skalę. Prokuratura postawiła oskarżonym blisko 500 zarzutów.

– Postępowanie prowadzone przez policjantów Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku doprowadziło do ujawnienia przestępczego procederu, prowadzonego na ogromną skalę, polegającego na użyciu podrobionych dowodów osobistych w celu otwierania rachunków bankowych do zaciągania pożyczek gotówkowych oraz zakupów sprzętów elektronicznych. Organizator za popełnione przestępstwa decyzją sądu trafił do tymczasowego aresztu na 3 miesiące, grozi mu kara 8 lat pozbawienia wolności – wyjaśnia biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Zatrzymany przez policjantów 41-letni organizator całego procederu polegającego na użyciu podrobionych dowodów osobistych w celu otwierania rachunków bankowych do zaciągania pożyczek gotówkowych oraz dokonywaniu zakupów sprzętów elektronicznych usłyszał 495 zarzutów z art. 286 par. 1 kk, 270 par. 1 kk, 190 a par. 2 kk oraz art. 62 par 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, decyzją sądu trafił na 3 miesiące do aresztu. Drugi z zatrzymanych mężczyzn, 32-latek działał w roli tzw. słupa i wobec niego prokurator zastosował dozór policyjny.

Policjanci, pracując nad tą sprawą przeanalizowali ogromną ilość danych od operatorów telekomunikacyjnych, oraz zawartość nośników informatycznych, przesłuchali wielu świadków oraz przeprowadzili inne czynności, których skutkiem było zatrzymanie na terenie powiatu kartuskiego, mężczyzn podczas popełniania kolejnego przestępstwa. Tego dnia odebrali od kuriera przesyłkę bankową z dokumentami o otwarciu rachunku na podstawie podrobionego dowodu osobistego.

– Zgromadzony przez policjantów materiał dowodowy oraz ujawnione i zabezpieczone podczas przeszukań kilkadziesiąt telefonów, kilkanaście laptopów, drukarka do nadrukowywania dowodów osobistych, ponad 180 sfałszowanych dowodów osobistych z wklejonym wizerunkiem tej samej osoby, hologramów oraz pustych plastikowych kart do wyrabiania dowodów osobistych, setki kart sim różnych operatorów, karty bankomatowe na różne osoby, ale również zawarte umowy bankowe na kilkadziesiąt osób, czy puste kartony po wyłudzonych przesyłkach po sprzęcie elektronicznym, świadczą o olbrzymiej skali przestępczej działalności. Wartość wstępnie oszacowanych strat to 400 tysięcy złotych – informuje KWP Gdańsk.

Sprawa jest rozwojowa, policjanci nadal nad nią pracują i ustalają kolejnych pokrzywdzonych.

Źródło: KWP Gdańsk Autor:
Fot. KWP Gdańsk

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij