Rozrywka

Mąż polskiej aktorki ma kłopoty. Znany reżyser został skazany

Sąd w Moskwie skazał reżysera Iwana Wyrypajewa na osiem lat kolonii karnej za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat rosyjskiej armii. Mąż aktorki Karoliny Gruszki uniknie jednak kolonii karnej, ponieważ od kilkunastu lat, wraz z żoną, mieszka w Polsce.

Według rosyjskiej prokuratury Wyrypajew rozpowszechniał „fałszywe informacje na temat działań rosyjskiej armii”. Tamtejszy serwis SOTA podał, że dowodami w sprawie dramaturga i reżysera teatralnego są m.in. wywiady udzielone chicagowskiemu Radio NVC oraz wypowiedzi na kilku kanałach Yotube. Wśród materiałów dowodowych znalazły się także jego wpisy w mediach społecznościowych. Adwokat Rosjanina z polskim paszportem tłumaczył, że jego klient czerpał wiedzę z otwartych źródeł.

Miesiąc przed rozpoczętym w maju 2023 roku procesem, za Wyrypajewem wydano nakaz aresztowania i list gończy. Prokuratura domagała się dla reżysera dziesięciu lat pozbawienia wolności. Jednak wymiar sprawiedliwości nie przychylił się do tego wniosku. W piątek moskiewski sąd skazał go na osiem lat kolonii karnej. Rosyjski serwis Meduza podkreśla, że wyrok został wydany zaocznie, ponieważ reżyser od lat mieszka w Polsce.

Wyrypajew w 2007 roku ożenił się z polską aktorką Karoliną Gruszką. Aktualnie mieszka w Warszawie, a w zeszłym roku otrzymał polskie obywatelstwo, zachowując także rosyjskie. Od początku wojny w Ukrainie reżyser sprzeciwiał się działalności Rosji. Napisał list otwarty do rosyjskich teatrów, podkreślając w nim, że jego honoraria trafią do uchodźców z Ukrainy. W zamian za to kilkadziesiąt teatrów zdjęło jego sztuki.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij