Pierścienie olimpijskie Sport

Kontrowersyjna decyzja MKOL. Rosjanie i Białorusini wystartują na igrzyskach w Paryżu

Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję dotyczącą startu Rosjan i Białorusinów podczas zbliżających się igrzysk olimpijskich. Sportowcy z tych krajów, którzy zakwalifikują się do imprezy w Paryżu, będą mogli wystąpić, ale jako neutralni uczestnicy. Oznacza to, że nie zobaczymy rosyjskich i białoruskich flag i emblematów oraz nie usłyszymy ich hymnów.

Zawodnikom z tych krajów początkowo zakazano udziału w międzynarodowych zawodach po inwazji Rosji na Ukrainę, ale w ostatnim czasie wiele międzynarodowych federacji sportowych zdecydowało się dopuścić ich do udziału w zawodach i imprezach kwalifikacyjnych do igrzysk w Paryżu.

Trzy dni temu międzynarodowe federacje sportowe oficjalnie zarekomendowały MKOl dopuszczenie Rosjan i Białorusinów jako sportowców neutralnych do przyszłorocznych igrzysk w Paryżu – poinformowano po Szczycie Olimpijskim, który odbył się we wtorek w Lozannie.

W trakcie obrad przedstawiciele międzynarodowych federacji, 206 krajowych komitetów olimpijskich oraz sportowcy wezwali MKOl do “szybkiej” decyzji, aby umożliwić start w Paryżu nielicznej grupie sportowców z Rosji i Białorusi, którym już udało się pokonać przeszkodę kwalifikacyjną.

“Przedstawiciele międzynarodowych federacji sportów letnich zwrócili się do MKOl o umożliwienie startu w igrzyskach Paryż 2024 tym indywidualnym neutralnym sportowcom, którzy zakwalifikowali się lub zakwalifikują dzięki wynikom. Ponadto poprosiły o wydanie decyzji w tej sprawie tak szybko, jak to możliwe, aby procedury kwalifikacji olimpijskich były jasne dla tych sportowców” – napisano w relacji ze Szczytu, opublikowanej na oficjalnej stronie internetowej MKOl.

Teraz, jak wszyscy inni, indywidualni sportowcy neutralni będą musieli przestrzegać zasad i przepisów obowiązujących na igrzyskach olimpijskich, w tym przepisów antydopingowych. Będą także, jak inni, musieli podpisać przed startem zaktualizowane “warunki uczestnictwa” obowiązujące w Paryżu 2024. Zawierają one m.in. zobowiązanie do poszanowania Karty Olimpijskiej, w tym “misji pokojowej ruchu olimpijskiego”.

Wśród 4600 sportowców z całego świata, którzy do tej pory zakwalifikowali się do Paryża 2024, jest tylko 11 indywidualnych zawodników neutralnych (ośmiu z rosyjskim oraz trzech z białoruskim paszportem). Do chwili obecnej do Paryża zakwalifikowało się ponad 60 ukraińskich sportowców.

W komunikacie MKOl ujawniono, że zgoda na start pod neutralnym sztandarem nie obejmuje zawodów drużynowych. Warunkiem startu w Paryżu będzie także potwierdzenie, że zawodnik czy zawodniczka nie wspiera aktywnie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na razie nie ujawniono, jak to będzie sprawdzane.

Decyzja MKOl nie była zaskoczeniem. Już w marcu MKOl po raz pierwszy zalecił federacjom międzynarodowym przywrócenie Rosjan i Białorusinów pod neutralnym sztandarem do swoich zawodów, odkładając jednocześnie “na odpowiedni czas” ostateczną decyzję w sprawie Paryża. Przewodniczący MKOl Thomas Bach wielokrotnie apelował o to, aby sportowcy nie musieli “płacić” za działania swojego rządu.

We wrześniu także Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski wyraził zgodę na występ sportowców z niepełnosprawnościami z Rosji i Białorusi w igrzyskach paraolimpijskich.

Źródło: PAP Autor: wha/ cegl/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij