Świat

Niemcy żądają zwrotu rzeźby, którą kupił Hitler

Niemiecka Państwowa Kolekcja Antyków zażądała od włoskiego muzeum zwrotu rzeźby z czasów rzymskich. Twierdzą, że została legalnie kupiona przez Adolfa Hitlera.

Dyskobol to słynna rzeźba autorstwa greckiego rzeźbiarza Myrona, która powstała w latach 460-450 p.n.e. Jej oryginał nie zachował się do naszych czasów, ale zdobyła taką popularność, że rzymscy rzeźbiarze wykonywali jej kopie. Jedną z nich jest Dyskobol z Palombara, odkryta w 1781 roku i wykonana w 1 w. n.e.

Wielkim fanem tej rzeźby był Adolf Hitler, który widział w niej ideał aryjskiej urody. W 1937 poprosił władze Włoch o jej sprzedaż. Giuseppe Bottai, włoski minister edukacji, protestował, ale Mussolini zgodził się ją sprzedać za 5 milionów lir. Rzeźba została przewieziona do monachijskiej Gliptoteki. W 1948 roku wróciła do Włoch wraz z innymi dziełami sztuki skradzionymi przez nazistów.

Konflikt wokół tej rzeźby zaczął się, gdy Narodowe Muzeum Rzymskie zwróciło się do niemieckiego muzeum z prośbą o zwrot jej cokołu, który wykonano w XVIII wieku. W odpowiedzi Niemcy zażądały zwrotu samej rzeźby. Twierdzą, że wywiezienie jej po wojnie do Włoch było nielegalne, bo nie została skradziona tylko kupiona.

Włoski minister kultury Gennaro Sanguliano stwierdził, że rzeźba pozostanie we Włoszech. „Zażartowałem sobie, że dostaną ją po moim trupie” – stwierdził dodając, że Włochy nie mogą spełnić tego żądania, gdyż ta rzeźba „została uzyskana przez nazistów oszustwem i jest częścią naszego dziedzictwa narodowego”. Dodał, że jego zdaniem jego niemiecka odpowiedniczka Claudia Roth nie wiedziała o żądaniu niemieckiego muzeum.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. Livioandronico2013 CC BY-SA 3.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij