Świat

Niemcy przekazali Rosji wrażliwe dane NATO

Rosyjski koncern Gazprom usiłował pozyskać wrażliwe dane NATO pod pozorem procesu zatwierdzania budowy gazociągu Nord Stream 2 – ustalili członkowie parlamentarnej komisji śledczej prowadzący dochodzenie dotyczące działalności Fundacji Klimatycznej Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Fundacja ta, utworzona głównie w celu ominięcia sankcji dla NS 2, była w znacznym stopniu finansowana przez spółkę Nord Stream 2 AG – opisuje portal „Zeit Online”.

Spółka Nord Stream 2 AG zwróciła się do urzędu morskiego w Stralsundzie o informacje dotyczące m.in. obszarów działań okrętów podwodnych NATO na Morzu Bałtyckim. Wg ustaleń komisji śledczej spółce „ostatecznie dostarczono o wiele dokładniejsze dane” – dowiedział się „Zeit Online”.

W parlamencie Meklemburgii-Pomorza Przedniego „poufne dane wojskowe dotyczące uzbrojenia NATO zostały nawet opublikowane w decyzji o zatwierdzeniu planu”. Jako „szokujące” określił to przewodniczący komisji śledczej Hannes Damm (Zieloni). Podkreślił też, że działania urzędu morskiego wobec Gazpromu „zagroziły bezpieczeństwu Republiki Federalnej i NATO”.

Damm zarzucił władzom Meklemburgii-Pomorza Przedniego zaryzykowanie bezpieczeństwa „tylko po to, aby Nord Stream 2 AG mógł szybko uzyskać zgodę”.

Jak wynika z zeznania świadka, byłego szefa wydziału Federalnego Urzędu Infrastruktury, Ochrony Środowiska i Usług Bundeswehry, „budowa Nord Stream 2 została przeforsowana pomimo poważnych obaw ze strony służb bezpieczeństwa”.

W odpowiedzi na zarzuty urząd morski w Stralsundzie wyjaśniał, że „powszechną praktyką jest uwzględnianie obszarów określonych jako obszary wojskowe podczas procedur zatwierdzania na obszarze Morza Bałtyckiego”. Dotyczy to np. budowy farm wiatrowych i ich połączenia z lądem, a także „projektów takich jak Nord Stream 2”, co jednak zawsze dzieje się przy uwzględnieniu wymogów bezpieczeństwa Bundeswehry.

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego została powołana uchwałą parlamentu kraju związkowego na początku 2021 roku, aby umożliwić dokończenie budowy Nord Stream 2 pomimo nałożenia sankcji przez USA. Powołana przez opozycję specjalna komisja śledcza wyjaśnia obecnie, jak duży wpływ na ówczesne władze kraju związkowego (koalicję SPD/CDU) i utworzenie przez nie fundacji miała strona rosyjska.

Manueli Schwesig (SPD), stojącej od 2017 roku na czele rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego, niejednokrotnie zarzucano lobbowanie na rzecz Nord Stream 2, w tym wspieranie utworzenia kontrowersyjnej Fundacji Klimatycznej.

Największym darczyńcą Fundacji Klimatycznej był Nord Stream 2 (spółka zależna rosyjskiej firmy państwowej Gazprom), który przekazał kwotę 20 mln euro. Gazociąg, będący inwestycją niemiecko-rosyjską, mimo ukończenia nie został uruchomiony z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Źródło: PAP Autor: mszu/ mms/
Fot. Wikimedia Commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij