Kraj

Wymowny wpis ministra Cieszyńskiego. Pokazał, kto zarobi na nowej ustawie

– Pieniądze na obniżki cen prądu dla Polaków pochodziły także z odpisów od nadzwyczajnych zysków właścicieli OZE. Pani @hennigkloska w swojej ustawie zrobiła im prezent i zwolniła z tych opłat. Postanowiłem spojrzeć, jakie firmy (poza spółkami skarbu państwa) wpłaciły do tej pory najwięcej. Myślicie, że autorka też to sprawdziła?  – napisał w serwisie X (dawniej Twitter) minister Janusz Cieszyński. 

Polityk wkleił tabelę, z której wynika wprost, że największymi beneficjentami nowego projektu ustawy będą… niemieckie firmy:

Jednocześnie przypomnijmy, że kilka dni wcześniej wskutek działań większości sejmowej, kurs akcji Orlenu spadł o ponad 7 proc.

– To tak, jakby ze spółki wyparowało ponad 5 mld zł – przekazała minister aktywów państwowych Marzena Małek, odnosząc się do projektu ustawy KO i Polski 2050-TD odnośnie zamrożenia cen energii.

Wskazała, że do Sejmu został skierowany projekt dot. zamrożenia cen energii w przyszłym roku, przyjęty przez rząd.

– Natomiast większość sejmowa miała inny pomysł (…) W tym projekcie zamrożenie cen energii przez pół roku ma sfinansować spółka Orlen w kwocie 15 mld zł – przekazała szefowa resortu.

Zaznaczyła, że sprawę tę pilnie obserwują również inwestorzy.

– Na skutek czego po otwarciu dzisiejszej giełdy akcje spółki Orlen spadły o ponad 7 proc. – zauważyła Małek.

– To oznacza (…) że ze spółki Orlen wyparowało ponad 5 mld zł – dodała.

– Jeżeli tak ma wyglądać zarządzanie mieniem państwowym to bardzo źle (…). Ja tylko mam nadzieję, obserwując wypowiedzi ekspertów Platformy Obywatelskiej na temat prywatyzacji, że obniżenie wartości Orlenu nie jest pierwszym krokiem do prywatyzacji tej spółki – podsumowała minister MAP.

We wtorek grupa posłów KO i Polska 2050-TD złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładającej zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gosp. domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 r. Więcej o kontrowersjach wokół tego projektu piszemy tu:

Ogromne kontrowersje wokół ustawy wiatrakowej. Kompromitująca wypowiedź Pauliny Hennig-Kloski

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij