Kraj

Wstępne wyniki sekcji zwłok 14-latki. Co wydarzyło się w Andrychowie?

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie przedstawił wstępne wyniki sekcji zwłok 14-latki, która zasłabła w centrum Andrychowa i przez około 5 godzin była nieprzytomna. Biegli wskazali, że wstępną przyczyną śmierci nastolatki była śmierć mózgowa, która nastąpiła na skutek obrzęku mózgu.

Do tragedii w Andrychowie doszło we wtorek. 14-letnia Natalia zadzwoniła do swojego ojca i poinformowała go, że źle się czuje i nie wie gdzie jest. Po rozmowie nastolatka zasłabła przy banerze reklamowym, znajdującym się nieopodal supermarketu i przystanku autobusowego. Dziewczyna znajdowała się tam przez około 5 godzin, w tym czasie nikt nie udzielił jej pomocy.

W końcu 14-latka trafiła do szpitala w Wadowicach, skąd przewieziono ją do Krakowa.

Niestety dziecko było tak wychłodzone, że nie udało się uratować życia dziewczynki. Przez dobę była utrzymywana pod ECMO, ale w środę o godzinie 17 został stwierdzony zgon – informowała, cytowana przez portal wp.pl, Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzecznik szpitala w Krakowie-Prokocimiu.

W piątek Prokuratura Okręgowa w Krakowie przedstawiła wstępne wyniki sekcji zwłok. Jako wstępną przyczynę śmierci biegli wskazali śmierć mózgową, która nastąpiła na skutek obrzęku mózgu spowodowanego masywnym krwawieniem śródmóżdżkowym. Rzecznik prokuratury Janusz Kowalski przyznał, że cechy wyziębienia organizmu zostały przez biegłych w trakcie sekcji stwierdzone.

Natomiast musimy mieć na uwadze, że zmarła była przez prawie dwa dni hospitalizowana, była podłączona do aparatury ECMO, której działanie na pewno zaburzyło możliwość ustalenia przez biegłych wpływu wychłodzenia organizmu na śmierć zmarłej – podkreślił Kowalski.

Jednocześnie zaznaczył, że jest to opinia wstępna, a biegli będą ustalali jak doszło do krwawienia mózgu. Zapowiedział, że dopiero wyniki badań toksykologicznych „pozwolą biegłym na wskazanie etiologii choroby, która spowodowała śmierć dziecka”.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie przejęła śledztwo, które prowadzone jest pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci. Śledczy sprawdzą m.in. prawidłowość poszukiwań prowadzonych przez policjantów w Andrychowie.

Źródło: stefczyk.info/na podst.wp.pl Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij