Kraj

Premier Morawiecki wprowadził alarm. Istnieje zagrożenie na terytorium Polski

Od piątku na terenie całej Polski obowiązywać będzie drugi i trzeci stopień alarmowy, dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni. Dodatkowo drugi stopień alarmowy został wydany dla polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami RP. Co to oznacza?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w czwartek o decyzji podjętej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu wprowadził drugi (BRAVO-CPR) i trzeci (CHARLIE-CPR) stopień alarmowy z czterech możliwych. Będzie on obowiązywał od 1.12.2023r. do 28.02.2024r. na terenie całego kraju.

Wprowadzenie takiego alarmu przewiduje ustawa o działaniach antyterrorystycznych. Obowiązujący od piątku stopień stosuje się w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni lub po uzyskaniu wiarygodnych informacji o planowaniu takiego zdarzenia.

W trakcie trwania trzeciego stopnia alarmowego obywatele zobowiązani są do zachowania czujności i alarmowania służb, gdy zauważą podejrzaną aktywność. Z kolei do obowiązków administracji państwowej należy przygotowanie zasobów niezbędnych do obrony, a gdy wystąpi atak, także wdrożenie planów ciągłości działania. W tym czasie do przedszkoli, szkół i uczelni nie wolno wchodzić osobom postronnym. Administracja musi także przeprowadzić przegląd zapasów i możliwości wykorzystania ich w przypadku zdarzenia terrorystycznego. Z koli na funkcjonariuszach Policji, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej spoczywa obowiązek noszenia kamizelek kuloodpornych i broni długiej.

Decyzją premiera wprowadzono również drugi stopień alarmowy dla polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami kraju.

Źródło: stefczyk.info/na podst.Twitter Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij