Świat

Przerażający film ze świątyni Hagia Sophia. Świątynia może nie przetrwać spodziewanego trzęsienia ziemi!

Zdjęcia z meczetu Hagia Sophia w Stambule ujawniły zniszczenia spowodowane przez odwiedzających ten obiekt turystów i wiernych. Eksperci ostrzegli, że świątynia może nie przetrwać spodziewanego trzęsienia ziemi, jeśli nie zostanie w porę odrestaurowana – powiadomił we wtorek turecki portal Duvar.

Sporządzony w 2022 roku i opublikowany we wtorek materiał dokumentacyjny przedstawia kruszenie się betonu, spowodowane nadmierną liczbą odwiedzających meczet turystów i wiernych.

Serif Yasar z tureckiej Fundacji Historii Sztuki ocenił, że Hagia Sophia może zawalić się w wyniku oczekiwanego trzęsienia ziemi. Dodał, że zanim w lipcu 2020 roku obiekt został przekształcony w meczet na mocy decyzji prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, przy świątyni funkcjonowała rada naukowa, odpowiedzialna za restaurację i konserwację zabytku. Sugerowano wówczas, aby muzeum przyjmowało zwiedzających w grupach liczących 25 osób, ponieważ wilgoć wydzielana z oddechów turystów niekorzystnie wpływa na wnętrze Hagii Sophii.

Zalecano również gruntowną renowację obiektu, ale administracja świątyni odmówiła, twierdząc, że jest to najbardziej dochodowe muzeum w Turcji – przypomniał Yasar. “Elementy (konstrukcji) odpadają z punktów połączeń kopuły, a cała kopuła może się rozpaść, jeśli nie zostanie natychmiast odbudowana” – ostrzegł ekspert.

Po przekształceniu Hagii Sophii w meczet zasłonięto w jej wnętrzu m.in. mozaiki przedstawiające Matkę Boską i archanioła Gabriela, a na podłogach położono wykładzinę. W obiekcie odnotowano też przypadki wandalizmu.

Minister kultury i turystyki Turcji Mehmet Nuri Ersoy poinformował w październiku br., że od 15 stycznia 2024 roku zagraniczni turyści będą musieli zapłacić za wstęp do meczetu. Dodał, że jeszcze dokładnie nie określono wysokości opłaty. Przed zmianą statusu Hagii Sophii z muzeum na meczet bilet wstępu wynosił 100 lir tureckich (obecnie około 15 zł). W tej chwili – podobnie jak w przypadku wszystkich innych meczetów w Turcji – wstęp do świątyni jest darmowy.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij