Świat

Amerykański samolot runął do Pacyfiku

Należący do amerykańskich sił zbrojnych samolot V-22 Osprey rozbił się w pobliżu Japonii. Na jego pokładzie było osiem osób.

Zdarzenie miało miejsce w środę w pobliżu wyspy Yakushima. Rzecznik japońskiej straży przybrzeżnej poinformował, że o 14:27 czasu lokalnego dostali informację, że amerykański Osprey – na razie nie wiadomo, czy należał do sił powietrznych czy do piechoty morskiej – rozbił się o wodę. Świadkowie twierdzą, że przed kraksą jego silnik stał w płomieniach.

Na jego pokładzie było osiem osób. Rzecznik straży przybrzeżnej poinformował, że jedna z nich została już podjęta z wody. Znaleźli ją rybacy, którzy pomagali w poszukiwaniach rozbitego samolotu. Nie wiadomo na razie w jakim jest stanie.

Na razie nie ujawniono przyczyny wypadku.

V-22 to pionierska konstrukcja, która weszła na służbę w 2007 roku. Samolot ten może obrócić silniki o 90 stopni, dzięki czemu może startować i lądować pionowo, jak śmigłowiec. Samolot ten jest jednak często uznawany za niebezpieczny. Dotychczas rozbiło się ich aż 13, co kosztowało życie 51 osób. W sierpniu katastrofa podczas ćwiczeń w Australii zabiła trzech żołnierzy piechoty morskiej. W 2022 roku doszło do dwóch takich katastrof, w Kalifornii i w Norwegii, zginęło w nich łącznie 9 żołnierzy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. Airwolfhound

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij