Dowódca NATO ds. logistyki powiedział agencji Reutersa, że sojusz musi koniecznie zwiększyć swoją zdolność szybkiego przerzutu wojsk na zagrożone odcinki. Zdaniem znanego amerykańskiego politologa pomogą w tym inwestycje w Polsce – w tym Centralny Port Komunikacyjny.
Generał Alexander Sollfrank to dowódca JSEC, dowództwa NATO, którego zadaniem jest pomoc w szybkim przerzucie sił sojuszu i zabezpieczeniu logistycznym tej operacji. W rozmowie z agencją Reutersa zauważył, że z punktu widzenia logistyki jest to bardzo trudne zadanie. Zauważył, że np. w szczycie wojny na Ukrainie Rosjanie wystrzeliwali po 50 tys. pocisków artyleryjskich dziennie – a te pociski do dział, inną amunicję, racje żywnościowe itp. trzeba dowieźć na linię frontu.
Generał zauważył, że przeszkodą w szybkim przerzucie wojsk są przepisy w krajach członkowskich, które np. ograniczają długość konwojów wojskowych czy wymagają wcześniejszego powiadomienia rządów. Jego zdaniem rozwiązaniem może być „wojskowa strefa Schengen” – obszar, gdzie ruchy wojsk nie będą ograniczane krajowymi przepisami. Dodał, że konieczne jest jej utworzenie zanim wybuchnie wojna. „Kończy nam się czas. Czego nie zrobimy w czasie pokoju nie będzie gotowe podczas wojny lub kryzysu” – podkreślił.
Jego słowa skomentował znany amerykański politolog Andrew Michta, były profesor bezpieczeństwa narodowego w słynnym Morskim Kolegium Wojskowym w USA oraz członek think-tanku Atlantic Council. Jego zdaniem NATO powinno poprawić mobilność wojskową w całym obszarze odpowiedzialności, zwłaszcza na osi północ-południe, wzdłuż wschodniej granicy. Jego zdaniem ważne tutaj są inwestycje w Polsce. „Projekty jak Via Baltica, Via Carpathia i Centralny Port Komunikacyny powinny być głównym priorytetem” – podkreślił.
Whatever the name, @NATO needs to focus on improving military mobility across its AOR—especially North-South along the Eastern frontier. Projects like Via Baltica, Via Carpathia and the Central Communication Hub (CPK) in Poland a should be top priority. https://t.co/KCFDp2cD6j
— Andrew A. Michta (@andrewmichta) November 26, 2023