Kraj

Wiadomo kiedy odbędzie się zaprzysiężenie rządu Morawieckiego. Poznaliśmy szczegóły

Jutro o 16.30 odbędzie się zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który będzie miał od tego momentu dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie – powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski. Szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek poinformował, że prezydent zna skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego.

13 listopada prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów i desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski podkreślił w niedzielę w TVP Info, że “prezydent Andrzej Duda przestrzega wszystkich terminów konstytucyjnych”. “Jutro o 16.30 obędzie się zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który będzie miał od tego momentu dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie” – poinformował.

Zaprzysiężenie nowego rządu zapowiedział także szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek podczas niedzielnego wystąpienia w Polsat News. Wskazał, że wnioski o powołanie rządu przychodzą do Pałacu Prezydenckiego przed uroczystością, więc prezydent zna skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego. “Panowie są w stałym kontakcie, współpracują od już od 6 lat, więc myślę, że pan prezydent zna (skład nowego rządu – PAP), dlatego, że rozmawiają na bieżąco” – powiedział.

Wskazał jednak, że nie zdradzi, kto został powołany do nowego rządu, ponieważ “nie będzie w żaden sposób ubiegał premiera Morawieckiego”. “To jest rząd premiera Morawieckiego, bardzo dobrze, że premier walczy, bardzo dobrze, że chce poddać (nowy rząd – PAP) pod głosowanie” – ocenił szef Gabinetu Prezydenta.

“Jak rozumiem, będzie to rząd zupełnie inny niż wcześniej, inna będzie konstrukcja tego rządu, dlatego pewnie mniej polityków partyjnych, bardziej będzie to rząd ekspercki” – stwierdził.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w piątek, że w poniedziałek przedstawi skład rządu – Koalicję Polskich Spraw, a o terminie expose porozmawia z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.

13 listopada prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami – desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.

Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga – 65, Nowa Lewica – 26, a Konfederacja – 18.

10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.

Źródło: PAP Autor: Delfina Al Shehabi, Anna Kruszyńska
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij