Świat

Rosyjska policja wylegitymowała uczestników polskiej imprezy. Jednym z nich był konsul RP

Rosyjska policja wtargnęła na spotkanie promujące wydanie książki w języku polskim o zbrodniach stalinowskich. Funkcjonariusze wylegitymowali gości, wśród których był m.in. Konsul Generalny RP. Zarekwirowano także egzemplarz zaprezentowanej książki.

W sobotę w Petersburgu odbyło się spotkanie autorskie Iriny Flige. Pisarka prezentowała na nim polskie wydanie swojej książki „Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń”. Pozycja ta poświęcona została miejscom pamięci o zbrodniach stalinowskich w Rosji. Wśród uczestników wydarzenia był m.in. Konsul Generalny RP w Petersburgu Grzegorz Ślubowski.

W pewnym momencie do teatru, w którym odbywało się spotkanie, weszła rosyjska policja. Jak relacjonuje konsul Ślubowski, funkcjonariusze sprawdzili dokumenty wszystkich obecnych na sali i zarekwirowali jeden egzemplarz książki. Dodał, że szukali oni „opozycjonistów i zagranicznych agentów”.

Wraz z policją na miejscu zjawiły się kremlowskie media. Jak przekazał konsul, sugerowały one, że na miejscu odbywa się „zorganizowane przez polskich dyplomatów spotkanie rosyjskiej opozycji”. Rosyjscy funkcjonariusze opuścili miejsce po godzinie. W tym czasie zdążyli zebrać dane wszystkich uczestników wydarzenia.

Irina Flige, autorka książki „Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń”, jest także przewodniczącą petersburskiego oddziału Stowarzyszenia Memoriał i zajmuje się badaniem zbrodni stalinowskich. Rosyjskie władze najpierw nadały wspomnianej organizacji status „zagranicznego agenta”, a następnie w 2021 roku nakazały jej likwidację. Represje Kremla nie przeszkodziły Stowarzyszeniu Memoriał w otrzymaniu w 2022 roku Pokojowej Nagrody Nobla.

Źródło: stefczyk.info/na podst.interia Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij