Kraj

Ojciec polskiego dziennikarstwa śledczego doznał rozległego zawału serca; przebywa w szpitalu

Jerzy Jachowicz doznał rozległego zawału serca; przebywa w szpitalu, ale czuje się już lepiej – przekazał w niedzielę na platformie X Krzysztof Świątek, redaktor naczelny Polskiego Radia 24. Jachowicz to dziennikarz, publicysta, uznawany za prekursora dziennikarstwa śledczego w Polsce.

“Zadzwonił do mnie Jurek Jachowicz z informacją…. że przebywa w szpitalu po rozległym zawale serca.. jest już lepiej. Żartował, by informację przekazać, bo +chce zostać szefem Europejskiej Agencji Informacyjnej, która z pewnością powstanie+. Zapewniłem Jurka o naszym wsparciu” – napisał na platformie X Świątek.

Jerzy Jachowicz urodził się 15 maja 1938 r. W Polskim Radiu od kilku lat prowadzi cotygodniową audycję “Przekładaniec Jachowicza” na antenie PR24 oraz jest w gronie gospodarzy wywiadów politycznych w Jedynce, m.in. w pasmie “W samo południe”. Od 11 lat pisze felietony do tygodnika “Sieci”.

W latach 1989-2005 był dziennikarzem “Gazety Wyborczej”. Później pracował jako dziennikarz tygodnika “Newsweek Polska”, zaś od 2006 w “Dzienniku”.

Od 2008 r. na antenie Programu III Polskiego Radia w porannym wydaniu audycji “Zapraszamy do Trójki” prowadził cykl “Z Archiwum Jerzego Jachowicza”, gdzie opowiadał o wybranych przez siebie wydarzeniach, które badał jako dziennikarz śledczy. Zrezygnował z tej pracy 2 marca 2009 r. w reakcji na odwołanie Krzysztofa Skowrońskiego z funkcji dyrektora Programu III.

Jerzy Jachowicz do końca 2010 r. współpracował z informacyjnym portalem internetowym Telewizji Polskiej – tvp.info, a do listopada 2012 r. z tygodnikiem “Uważam Rze”.

Był działaczem opozycji demokratycznej (NSZZ “Solidarność”), jest jednym z prekursorów dziennikarstwa śledczego w Polsce.

11 listopada 2017 r. został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej. W 2018 r. został wyróżniony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Źródło: PAP Autor: Katarzyna Krzykowska
Fot. Fratria

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij