Kraj

Sztab Generalny: żołnierze wystąpili z propozycją nadawania stopni wojskowych psom

Żołnierze w uznaniu roli psów w operacjach bojowych wystąpili z propozycją nadawania im stopni wojskowych. Zamierzamy pozytywnie odpowiedzieć i wprowadzić stosowne regulacje; planowana jest skala od szeregowego psa do sierżanta psa – poinformował Sztab Generalny WP.

Wojsko Polskie wykorzystuje psy służbowe do wielu celów – poszukiwań, tropienia, patroli czy wykrywania materiałów wybuchowych, szkolone są także w walce. Jednostki K9 (z ang. canine – “psi”) funkcją na przykład w Wojskach Specjalnych, np. w Jednostce Wojskowej Komandosów. Wojskowe psy szkolone są w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie w woj. mazowieckim; przechodzą one rygorystyczne testy oraz intensywne kilkumiesięczne szkolenia.

O pomyśle nadawania psom stopni wojskowym poinformował Sztab Generalny WP na swoim profilu na portalu X (Twitterze) w piątek. “Żołnierze w uznaniu roli K9 w operacjach bojowych Wojska Polskiego wystąpili z propozycją nadawania im stopni wojskowych. Szef Sztabu Generalnego WP zamierza pozytywnie odpowiedzieć na ten postulat wprowadzając niebawem stosowne regulacje. Planowana jest skala od szeregowego psa do sierżanta psa” – zapowiedziano we wpisie.

Jak dodano, prawo do nadawania psom stopnia wojskowego będą mieli dowódcy jednostek, w których pełnią one służbę.

Źródło: (PAP) Autor: Mikołaj Małecki
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij